more_horiz

"Wchodzimy do działań z marszu". Rzecznik PSP o polskiej pomocy po trzęsieniu ziemi w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 15:20
Polscy strażacy aktywnie włączyli się w akcję pomocową dla dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji. - Wchodzimy do działań z marszu. Cały czas jesteśmy w kontakcie z władzami lokalnymi i z grupami międzynarodowymi - zrelacjonował na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik KG PSP kpt. Karol Kierzkowski. Jak dodał, na miejscu panują trudne warunki.
Polscy strażacy pomagają po trzęsieniu ziemi w Turcji
Polscy strażacy pomagają po trzęsieniu ziemi w TurcjiFoto: Twitter.com/@Kierzkowski_PSP

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję oraz północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. W jego wyniku zginęło kilka tysięcy osób, a szereg kolejnych wciąż może znajdować się pod gruzami.

Na prośbę o pomoc Turcji zareagowało między innymi państwo polskie. O szczegółach pracy ekipy z naszego kraju opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 kpt. Karol Kierzkowski, rzecznik KG PSP.

Trzęsienie ziemi w Turcji

Jak wskazał, polska grupa ratownicza jest złożona z 76 strażaków oraz ośmiu psów, które będą przeszukiwały gruzowisko. Dodał, że grupa wylądowała w dotkniętym katastrofą kraju we wtorek o godz. 2.29 czasu lokalnego i od tej chwili przemieszcza się w teren, który został wyznaczony przez lokalną grupę zarządzania kryzysowego.

Zrelacjonował, że Polacy są już w liczącej około 70 tys. mieszkańców Besni, która jest oddalona od Gaziantep (gdzie wylądowali) o ponad 100 km. Jak podkreślił, na miejscu panują "dość trudne warunki", ponieważ zniszczonych jest bardzo wiele budynków. Zaznaczył też, że prowadzone są rozmowy z lokalnymi władzami na temat tego, jakie miejsca mają przeszukać oraz w jakich strefach mają pracować polscy strażacy.

- Wchodzimy do działań z marszu. Musimy też rozstawić jeszcze nasze obozowisko i bazę operacji, czyli wszystkie namioty, które są potrzebne do przeżycia. Bo musimy później gdzieś w międzyczasie odpoczywać - wskazał.

Akcja ratunkowa w Turcji

- Cały czas jesteśmy w kontakcie z władzami lokalnymi, z zarządzaniem kryzysowym i również z grupami międzynarodowymi, które się tam udały. W nasz rejon skierowano również grupy z Algierii oraz Cypru i my będziemy z nimi współpracować - powiedział rzecznik i dodał, że polscy strażacy będą prowadzić akcję ratunkową w trybie 24-godzinnym.

Kapitan Karol Kierzkowski podkreślił ponadto, że na zorganizowanie szybkiej akcji pomocy dla Turcji z polskiej strony wpłynęło wiele lat doświadczeń. Wskazał też, że grupy z naszego kraju posiadają ustandaryzowane certyfikaty międzynarodowych organizacji pomocowych. - Stawiamy wobec siebie bardzo wysokie wymagania - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:52 PR24_mp3 2023_02_07-14-21-14.mp3 Kapitan Karol Kierzkowski o polskiej pomocy dla dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: kpt. Karol Kierzkowski (rzecznik KG PSP)

Data emisji: 7.02.2023 r.

Godzina emisji: 14.20

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także