more_horiz
Wiadomości

"Turcja zawsze może na nas liczyć i my na Turcję". Szef MSZ o pomocy polskich strażaków po trzęsieniu ziemi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 11:57
- Turcja zawsze może na nas liczyć i my na Turcję; potwierdzimy naszą reputację wspierających przyjaciół w potrzebie - mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau pytany we wtorek w Sejmie o wysłanie do Turcji polskich strażaków.
Do Turcji wyleciała z Warszawy grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów.
Do Turcji wyleciała z Warszawy grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów.Foto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Wedle najnowszych oficjalnych danych w wyniku trzęsienia ziemi i następujących po nim wstrząsach wtórnych w Turcji i Syrii zginęło łącznie 5021 osób. Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay przekazał we wtorek na konferencji prasowej, że liczba ofiar śmiertelnych katastrofy w samej Turcji wzrosła do 3419 osób, a 20 534 osoby zostały ranne.

"Wspieramy przyjaciół w potrzebie"

W poniedziałek do Turcji wyleciała z Warszawy grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów.

- Turcja zawsze może na nas liczyć i my na Turcję. Potwierdzimy naszą reputację wspierających przyjaciół w potrzebie, tak jak w przypadku ostatnich pożarów w Turcji; nasi strażacy będą tam niejako z powrotem, tyle, że okazja jest dużo bardziej poważna - mówił dziennikarzom w Sejmie szef polskiego MSZ.

(PAP)Infografika PAP

Minister dopytywany, czy będziemy wysyłać dodatkowe służby do pomocy, Rau zaznaczył, że jest to uzależnione od sugestii strony tureckiej. - Trzeba zorientować się na miejscu, jest to akcja skoordynowana - zaznaczył.

- Turcja i wszyscy inni mogą na nas w ten sposób liczyć. Nasza renoma w Europie jest tutaj dobrze zasłużona i na pewno uda nam się działać zgodnie z tymi standardami, których się od nas oczekuje i których sami od siebie oczekujemy - dodał minister.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także