more_horiz
Wiadomości

Prezydent Ukrainy w brytyjskim parlamencie: każdy krwawy agresor musi przegrać wojnę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 14:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył przed południem do Wielkiej Brytanii. To jego druga zagraniczna podróż od czasu rosyjskiej inwazji.
Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że Rosja przegra wojnę.
Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że Rosja przegra wojnę.Foto: PAP/EPA/NEIL HALL / POOL

Podczas przemówienia w brytyjskim parlamencie, prezydent Ukrainy apelował o wsparcie dla swojego kraju i zapowiadał, że Rosja przegra wojnę. -Każdy, kto inwestuje w terror musi być pociągnięty do odpowiedzialności - zaznaczał.

Zełenski powiedział, że jest dumny ze swoich sił powietrznych, ale potrzebują one samolotów, aby walczyć na wojnie. "Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić. Ufam, że ten symbol pomoże nam w naszej kolejnej koalicji, koalicji samolotów... skrzydeł dla wolności" - wyjaśnił.

Podczas spotkania prezydenta Ukrainy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapewnił, że jego kraj w pełni wspiera Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą i liczy na jej zwycięstwo jeszcze w tym roku.

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Rishi Sunak zapewnił, że Wielka Brytania pracuje nad wariantami skutecznego współfinansowania potrzeb Ukrainy. - Najnowsza pomoc Wielkiej Brytanii zapewni Ukrainie wojsko, które będzie w stanie obronić się przed Rosją - podkreślił Rushi Sunak. Dodał, że Wielka Brytania przyspiesza swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy, szkoląc żołnierzy w zakresie zaawansowanych operacji bojowych. Poinformował też, że Wielka Brytania przejęła inicjatywę w nakładaniu sankcji gospodarczych na rosyjskie podmioty.

Szef brytyjskiego rządu zapewnił, że - jak to ujął -jest "zachwycony przyjazdem ukraińskiego przywódcy do Zjednoczonego Królestwa. Podkreślił, że to "świadectwo niezłomnej przyjaźni" między Wielką Brytanią a Ukrainą. - Wielka Brytania jest wiodącym europejskim sojusznikiem Ukrainy w NATO i zwiększa finansowanie jej sił zbrojnych - powiedział brytyjski premier. Podkreślił również, że Wielka Brytania wiedzie prym w zakresie finansowego i technicznego wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego, aby doprowadzić do osądzenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

Brytyjskie wsparcie dla Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski omówią dalsze brytyjskie wsparcie dla Ukrainy - od kwestii natychmiastowego dostarczenia sprzętu wojskowego do tego kraju, aby pomóc w przeciwdziałaniu wiosennej ofensywie Rosji, aż po długoterminową pomoc. Rishi Sunak ma zaproponować zwiększenie szkoleń ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, w tym rozszerzenie ich o pilotów myśliwców, aby zapewnić Ukrainie możliwość obrony nieba w przyszłości.

Szkolenie ma umożliwić w przyszłości pilotowanie zaawansowanych odrzutowców spełniających standardy NATO. Jak dodano, w ramach tej długoterminowej inwestycji w zdolności obronne Ukrainy, Wielka Brytania będzie współpracować z nią i sojusznikami w celu skoordynowania zbiorowego wsparcia, aby zaspokoić potrzeby obronne okupowanego kraju.

Szkolenia ukraińskich rekrutów

Jak przypomniano w komunikacie, Wielka Brytania prowadzi już na swoim terytorium szkolenia dla ukraińskich rekrutów, w ramach których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 10 tys. osiągnęło stan gotowości bojowej, a w tym roku przeszkolonych zostanie kolejnych 20 tys. ukraińskich żołnierzy. Wielka Brytania będzie kontynuować współpracę z ukraińskimi siłami zbrojnymi i społecznością międzynarodową w celu zwiększenia skali programu w 2023 roku.

Przypomniano również, że zaledwie w zeszłym tygodniu ukraińscy żołnierze przybyli do Wielkiej Brytanii, aby przejść przeszkolenie w zakresie obsługi czołgów Challenger 2, których przekazanie Rishi Sunak zapowiedział w połowie stycznia.


Czytaj także:

pp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także