more_horiz

Wołodymyr Zełenski poleci do Brukseli? Ma wystąpić w PE. "To będzie wizyta historyczna i fundamentalna"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 20:44
Prawdopodobnie w czwartek o godz. 10 Wołodymyr Zełenski wystąpi w Brukseli. Jak poinformował w Polskim Radiu 24 europoseł Robert Biedroń, Parlament Europejski przygotowuje się do przyjęcia ukraińskiego prezydenta. Będzie to pierwsza taka wizyta od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji.
Wołodymyr Zełenski poleci do Brukseli?
Wołodymyr Zełenski poleci do Brukseli?Foto: president.gov.ua

W tym tygodniu w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej poświęcony Ukrainie, gospodarce oraz migracji. Jak potwierdził na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Robert Biedroń, prawdopodobnie w czwartek odbędzie się wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed Parlamentem Europejskim.

Właśnie jestem po spotkaniu naszej grupy, uczestniczyłem też w spotkaniu przewodniczących komisji. Przygotowujemy się do wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli. Bardzo ważnej zresztą - podkreślił europoseł, przypominając zarazem, że od momentu wybuchu wojny na Ukrainie prezydent tego kraju odwiedził Waszyngton, rozmawiał też z unijnymi politykami najwyższego szczebla, którzy przyjeżdżali do Kijowa, ale sam nie pojawił się jeszcze w Brukseli.

Gość audycji podkreślił, że Polska, a także wiele innych krajów Unii Europejskiej, wspierają walkę Kijowa z rosyjskim najeźdźcą. Jak ocenił, wizyta ukraińskiego prezydenta w Brukseli będzie "bardzo oczekiwana, historyczna, a także fundamentalna, jeśli chodzi o pewne konkretne decyzje, a nie tylko o symbolikę". - Jesteśmy wielkim sojusznikiem Ukrainy i dobrze by było, gdyby Wołodymyr Zełenski miał sposobność wystąpienia w PE - powiedział Robert Biedroń.

Wizyta Zełenskiego w Brukseli

Wcześniej o tym planowanym spotkaniu Wołodymyra Zełenskiego z przywódcami państw UE informowała Grupa Europejskiej Partii Ludowej. Jak przekazał portal Politico, za wyciek tej wiadomości do mediów odpowiedzialny jest gabinet przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Jak wskazano, urzędnicy gabinetu szefowej PE "popełnili poważny błąd, dzieląc się wiadomościami o planowanej podróży w poniedziałek, bo podsycili tym obawy dotyczące bezpieczeństwa".

- To przykre, że takie informacje wypływają do mediów przed oficjalnym ogłoszeniem. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa - skomentował unijny dyplomata. Z kolei poproszony o komentarz rzecznik Roberty Metsoli przekazał, że "nie może potwierdzić" tych doniesień.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:56 PR24_mp3 2023_02_07-19-06-08.mp3 Robert Biedroń o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24)

 

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadził: Michał Wróblewski

Gość: Robert Biedroń (eurodeputowany, Nowa Lewica)

Data emisji: 7.02.2023 r.

Godzina emisji: 19.06

ng/PR24/IAR/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także