more_horiz
Wiadomości

Apel o wsparcie Ukrainy z zamrożonych aktywów Rosji. Inicjatywa Polski i państw bałtyckich w UE

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 18:51
Jest apel Polski i krajów bałtyckich o wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który dziś otrzymały Komisja Europejska, Rada oraz szwedzka prezydencja.
Polska i kraje bałtyckie apelują o wykorzystanie przez UE zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy
Polska i kraje bałtyckie apelują o wykorzystanie przez UE zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia UkrainyFoto: Mariana Serdynska/Shutterstock

Pomysł wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w ramach unijnych sankcji zgłosił w marcu premier Mateusz Morawiecki. Teraz szef polskiego rządu wraz z prezydentem Litwy, premierami Łotwy i Estonii wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji.

300 mld euro rosyjskich aktywów czeka

W liście mowa jest o zamrożonych do tej pory 300 mld euro rezerw Banku Centralnego Rosji. Zdaniem przywódców czterech krajów wszystkie aktywa powinny być wykorzystane na pokrycie kosztów rosyjskiej napaści na Ukrainę, w tym na wsparcie Ukraińców, którzy musieli opuścić swoje domy, a także na odbudowę kraju.

Politycy przypomnieli deklaracje z ostatniego szczytu Unia - Ukraina o pracach nad wykorzystaniem publicznych aktywów Rosji oraz prywatnych do wsparcia odbudowy i wypłaty odszkodowania za zniszczenia zgodnie z europejskim i międzynarodowym prawem. Przywódcy podkreślili, że jeśli Unia ma być wiarygodna, musi wyjść poza powtarzane zobowiązania i natychmiast przyspieszyć prace.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia apelują do UE

Premierzy Polski, Łotwy, szefowa rządu Estonii i prezydent Litwy określili jako dobrą podstawę do dyskusji propozycję Komisji z końca listopada przewidującą stworzenie funduszu, który zarządzałby zamrożonymi aktywami, a generowane zyski trafiłyby na Ukrainę. W liście napisali, że Unia powinna być bardziej kreatywna w sprawdzaniu możliwych dalszych opcji.

Zdaniem przywódców czterech krajów dyskusja na ten temat powinna się odbyć na rozpoczynającym się w czwartek nadzwyczajnym szczycie i zakończyć konkretnymi wytycznymi dla Komisji, które będą podstawą dla projektu przepisów. "Zamrożone aktywa muszą być wykorzystane tak szybko, jak to możliwe. Nie możemy czekać na zakończenie wojny i podpisanie porozumień pokojowych" - zakończyli list przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:55 Płomecka IAR.mp3 Jest apel Polski i krajów bałtyckich o wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także