more_horiz
Wiadomości

Konfiskata środków rosyjskiego oligarchy. "Przekazanie ich na Ukrainę to formalność"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 17:04
Denys Masłow przewodniczący komitetu do spraw praworządności Rady Najwyższej Ukrainy zapewnił, że przekazanie skonfiskowanych w Stanach Zjednoczonych aktywów rosyjskiego oligarchy na Ukrainę to formalność.
Przekazanie skonfiskowanych w Stanach Zjednoczonych aktywów rosyjskiego oligarchy na Ukrainę to formalność
Przekazanie skonfiskowanych w Stanach Zjednoczonych aktywów rosyjskiego oligarchy na Ukrainę to formalnośćFoto: Shutterstock/Colinmthompson

O tym, że zarekwirowane aktywa zostaną przekazane na Ukrainę poinformował wczoraj Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych. Chodzi o pięć i pół miliona dolarów, należących do oskarżonego o finansowanie krymskich separatystów, Konstantina Małofiejewa.

Teraz brudne pieniądze oligarchów będą wykorzystane przeciwko Rosyjskiej Federacji. To ważna historyczna decyzja. To stanie się szybko. Departament Sprawiedliwości i Prokurator Generalny podjęli decyzję o transferze środków więc kiedy je dostaniemy? To zapewne kwestia kilku tygodni.

Skonfiskowane aktywa rosyjskiego oligarchy zostaną przekazane na rzecz odbudowy Ukrainy

Wczoraj Prokurator Generalny USA zaakceptował przekazanie skonfiskowanych aktywów rosyjskiego oligarchy na rzecz odbudowy Ukrainy. - Ogłaszam, że autoryzowałem pierwszy w historii transfer skonfiskowanych rosyjskich aktywów do wykorzystania na Ukrainie - oświadczył Merrick Garland. - Aktywa zostaną przekazane do Departamentu Stanu, by skierować je na wsparcie narodu ukraińskiego. Rosyjscy zbrodniarze wojenni nie znajdą schronienia w Stanach Zjednoczonych - dodał.

Pod koniec ubiegłego roku amerykańscy senatorowie jednogłośnie przyjęli poprawki do budżetu na 2023 rok. Poprawki pozwalają na konfiskatę zamrożonych aktywów rosyjskich biznesmenów. Departament Skarbu przekieruje następnie te środki do Departamentu Stanu, który będzie przekazywał je Ukrainie.

Posłuchaj
00:20 12183070_1.mp3 Przedstawiciel Rady Najwyższej o konfiskacie aktywów rosyjskiego oligarchy (IAR)

Małofiejew, który jest właścicielem Cargrad TV, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został objęty sankcjami w 2014 r. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o unikanie sankcji.

Pod koniec 2022 roku prokuratorzy oświadczyli, że mieli prawo zająć pieniądze na koncie rosyjskiego oligarchy w Sunflower Bank w Denver, ponieważ próbował on przekazać je swojemu partnerowi biznesowemu z naruszeniem amerykańskich sankcji.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także