more_horiz
Wiadomości

Paryż: wieczorem spotkanie Zełenskiego z Scholzem i Macronem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:21
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron spotkają się w środę wieczorem w Paryżu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podały media niemieckie i francuskie.
Prezydent Francji będzie gospodarzem spotkania prezydenta Ukrainy i kanclerza Niemiec
Prezydent Francji będzie gospodarzem spotkania prezydenta Ukrainy i kanclerza NiemiecFoto: Pool /Ukrainian Presidentia / Zuma Press / Forum

Zełenski jest w drugiej podróży zagranicznej od czasu ataku Rosji na Ukrainę; przebywa w Londynie - przypomina telewizja ARD.

Do Paryża Zełenski ma przybyć wieczorem - podała agencja Reutera.

Wizyta w Londynie

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapewnił, że jego kraj w pełni wspiera Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą i liczy na jej zwycięstwo jeszcze w tym roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński przybył przed południem do Wielkiej Brytanii. To jego druga zagraniczna podróż od czasu rosyjskiej inwazji.

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Rishi Sunak zapewnił, że Wielka Brytania pracuje nad wariantami skutecznego współfinansowania potrzeb Ukrainy.

- Najnowsza pomoc Wielkiej Brytanii zapewni Ukrainie wojsko, które będzie w stanie obronić się przed Rosją - podkreślił Rushi Sunak. Dodał, że Wielka Brytania przyspiesza swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy, szkoląc żołnierzy w zakresie zaawansowanych operacji bojowych. Poinformował też, że Wielka Brytania przejęła inicjatywę w nakładaniu sankcji gospodarczych na rosyjskie podmioty.

Szef brytyjskiego rządu zapewnił, że - jak to ujął -jest "zachwycony przyjazdem ukraińskiego przywódcy do Zjednoczonego Królestwa. Podkreślił, że to "świadectwo niezłomnej przyjaźni" między Wielką Brytanią a Ukrainą.

Czytaj także:

- Wielka Brytania jest wiodącym europejskim sojusznikiem Ukrainy w NATO i zwiększa finansowanie jej sił zbrojnych - powiedział brytyjski premier. Podkreślił również, że Wielka Brytania wiedzie prym w zakresie finansowego i technicznego wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego, aby doprowadzić do osądzenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

PAP/IAR/as

Zobacz także

Zobacz także