more_horiz
Wiadomości

Sankcje UE. Premier Morawiecki: ta wojna musi się skończyć, Ukraina musi wygrać

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 10:23
- Ta wojna musi się skończyć, Ukraina musi wygrać - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu. Podkreślił, że na drodze do zwycięstwa Ukrainy niezbędne są kolejne, surowe sankcje wobec Rosji.
Premier Mateusz Morawiecki: Ukraina musi wygrać tę wojnę
Premier Mateusz Morawiecki: Ukraina musi wygrać tę wojnęFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W stolicy Belgii rozpoczyna się dwudniowy, nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Bierze w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że podczas szczytu głównym tematem będzie agresja Rosji na Ukrainę. - Jeśli wszyscy chcemy jak najszybciej doprowadzić do pokoju, spokoju, bezpieczeństwa, stabilności, to ta wojna musi się skończyć - zaznaczył.

- Musi się skończyć w taki sposób, aby Ukraina wygrała. To jest tutaj dla wszystkich jasne. Jednak metody proponowane przez niektórych naszych partnerów mogą nie prowadzić do tego taką prostą drogą. Dlatego stanowisko Polski jest tu jednoznaczne - ocenił.

"Nie może dojść do kolejnego rozszczelnienia poprzednich pakietów sankcji"

Na drodze Ukrainy do zwycięstwa - mówił premier - "ważny jest teraz kolejny pakiet sankcji, który będzie wynegocjowany, mam nadzieję, w ciągu najbliższych dwóch tygodni". - Tu nie może dojść do kolejnego rozszczelnienia poprzednich pakietów. Musimy wprowadzić bardzo konkretne zapisy, które pokażą Rosji, że jesteśmy zdeterminowany w walce o zwycięstwo Ukrainy - oświadczył.

Dodał, że Warszawa podkreśla konieczność konfiskaty rosyjskiego majątku. - To ogromny zasób nowych środków - wskazał. Zaznaczył, że pozwoli to i wymierzyć sprawiedliwość Rosji za agresję, ale też otrzymać pieniądze, dzięki którym będzie można np. zmniejszyć koszty rachunków za energię i dzięki którym będzie można wesprzeć odbudowę Ukrainy.

Posłuchaj
00:24 Premier Mateusz Morawiecki - będziemy rozmawiali o tym, jak wsparcie Europy może wspomóc Ukrainę na drodze do zwycięstwa (IAR).mp3 Premier Mateusz Morawiecki: będziemy rozmawiali o tym, jak Europa może wspomóc Ukrainę na drodze do zwycięstwa (IAR) 

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Leopardy dla Ukrainy. Fogiel: trzeba wywierać presję, żeby czołgi nie były przekazywane jedynie na papierze

ms/IAR, PR24

kor

Zobacz także

Zobacz także