more_horiz
Wiadomości

Joanna Lichocka: Andrzej Poczobut jest symbolem wolności, skandaliczny wyrok powinien zostać unieważniony

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:41
Skazany w środę przez białoruski sąd działacz mniejszości polskiej i dziennikarz Andrzej Poczobut jest symbolem wolności - oceniła poseł PiS Joanna Lichocka. Jak dodała, ten skandaliczny wyrok powinien zostać unieważniony.
Joanna Lichocka: Andrzej Poczobut jest symbolem wolności
Joanna Lichocka: Andrzej Poczobut jest symbolem wolnościFoto: Anatol Chomicz / Forum

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat.

Poseł PiS Joanna Lichocka w czwartek na antenie Polskiego Radia Wrocław podkreśliła, że nasza dyplomacja nieustająco mówi o tym, że Polacy są na Białorusi prześladowani, a Andrzej Poczobut jest tego symbolem. - Na różne sposoby próbujemy wywierać presję, no i spowodować, żeby pan redaktor Poczobut został uwolniony, ale wiemy, z kim mamy do czynienia. Mamy do czynienia z bandyckim reżimem na Białorusi, współpracownikami Putina, i to jest efekt - wskazała.

Dodała, że Andrzej Poczobut jest dziś symbolem wolności. - Ten skandaliczny zupełnie wyrok powinien zostać unieważniony - powiedziała.

Andrzej Poczobut skazany na osiem lat więzienia

Poseł PiS oceniła przy tym, że kolejne sankcje nakładane na Białoruś i Rosję "są wdrażane bez wielkiego entuzjazmu przez niektóre państwa Europy Zachodniej". - One [te państwa - red.] raczej patrzą biznesowo na te relacje niż w kategoriach etycznych czy takiej zwykłej przyzwoitości, czy obrony Zachodu przed rosyjskim i także białoruskim działaniem przestępczym - skomentowała.

Joanna Lichocka dodała, że represje, jakie dotykają Andrzeja Poczobuta i opozycję na Białorusi, są wynikiem "bezczelnej wojny, jaką Putin wypowiedział Zachodowi". - I póki Putin nie przegra, póty jego pomocnicy również będą czuli się mocno - powiedziała.

Według poseł próba niezaostrzania sankcji wobec Rosji "ośmiela Putina do mordowania". - Na szczęście ten zachodni świat nie jest w tej swojej postawie pewnego rodzaju kunktatorstwa - jak na przykład dowiódł kanclerz Niemiec Olaf Scholz - jednorodny. Na szczęście mamy takie państwa jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, które zupełnie jednoznacznie oceniają zagrożenie ze strony Rosji, i dzięki temu Ukraina dostaje tak wielką pomoc. Dzięki temu również Polska otrzymuje możliwość szybkiego zbrojenia się - przekonywała.

Czytaj także:

Zobacz także: Joanna Lichocka w Programie 1 Polskiego Radia

ng/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także