more_horiz
Wiadomości

"Kreml oskarża USA i Polskę o prace nad bronią biologiczną". Żaryn o propagandowych działaniach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 00:46
W czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn podkreślił, że "Kreml atakuje USA i Polskę oskarżeniami o wykorzystywanie broni biologicznej przeciwko Ukraińcom i Rosji". - Te insynuacje kolportują nie tylko rosyjskie media, lecz także irańskie - wskazał.
Kreml oskarża USA i Polskę o prace nad bronią biologiczną; powielają to irańskie media.
Kreml oskarża USA i Polskę o prace nad bronią biologiczną; powielają to irańskie media.Foto: PAP/Marcin Obara

Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zwrócił uwagę, że rosyjska propaganda wraca do kolportowanego na początku wojny przeciwko Ukrainie wątku rzekomych zagrożeń związanych z pracą biolaboratoriów na Ukrainie.

"Prace nad bronią biologiczną"

"Obecnie Kreml atakuje USA i Polskę oskarżeniami o wykorzystywanie broni biologicznej przeciwko Ukraińcom i Rosji" - napisał pełnomocnik na Twitterze. Jak wyjaśnił, Ministerstwo Obrony Rosji, powołując się na swoje "obserwacje" z Ukrainy oskarża Pentagon o prowadzenie w Polsce i krajach bałtyckich laboratoriów, prace nad bronią biologiczną i testowanie jej na Ukraińcach.

Żaryn zaznaczył, że szef oddziałów obrony chemicznej i biologicznej Sił Zbrojnych Rosji Igor Kiriłow atakuje przy tym Zachód, wskazując, że prowadzi projekt lokalizacji biolaboratoriów na terenie wielu krajów b. ZSRR.

"Wcześniej I. Kiriłow informował m.in. o znalezionych »dowodach« na zaangażowanie USA w eksperymenty biologiczne na obywatelach Ukrainy, a dokładnie pacjentach szpitala psychiatrycznego w pobliżu Charkowa" - podkreślił pełnomocnik rządu.

Dodał, że rosyjska propaganda w pierwszej fazie wojny oskarżała Ukrainę i USA o budowanie broni biologicznej i planowanie jej użycia przeciwko Rosji. "Kreml kolportował również oskarżenia o prace na rzecz m.in. zarażania ptaków wędrownych wirusami po to, by atakować Rosję" - wskazał.

"Ustalenia rosyjskiej propagandy"

"Obecne insynuacje pod adresem USA, Polski i krajów bałtyckich kolportują nie tylko rosyjskie media, ale również irańskie. Irańska agencja informacyjna przytacza »ustalenia« rosyjskiej propagandy i oskarża USA oraz Polskę o prowadzenie prac nad bronią biologiczną przeciwko Rosji" - poinformował Żaryn.

W jego ocenie propaganda Rosji tym przekazem realizuje kilka wątków: utwierdza Rosjan w poczuciu zagrożenia, deprecjonuje USA i Polskę, manipuluje obrazem wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także buduje przekaz o zagrożeniu dla istnienia Rosji. 

Czytaj także:

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także