more_horiz
Wiadomości

Wojna pcha Rosję w objęcia Iranu. Stanisław Żaryn przestrzega przed "współpracą outsiderów"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 11:56
Za sprawą irańskich mediów kłamliwe narracje Moskwy przenikają do mediów perskojęzycznych i są skutecznie przez nie rezonowane, działając na korzyść prowadzonej przez Kreml wojny informacyjnej - ostrzega pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak dodaje, Moskwa i Teheran zacieśniają współpracę strategiczną, a "więzy łączące Teheran i Moskwę to strategiczna współpraca dwóch autorytarnych reżimów, które z uwagi na swoją politykę stały się światowymi outsiderami"
Stanisław Żaryn ocenia, że wojna i sankcje pchnęły Rosję w objęcia Iranu
Stanisław Żaryn ocenia, że wojna i sankcje pchnęły Rosję w objęcia IranuFoto: PAP/EPA/SERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

W najnowszym raporcie, opublikowanym na rządowych stronach internetowych, Stanisław Żaryn ocenia, że rosyjska wojna na Ukrainie pchnęła Rosję do zacieśnienia współpracy z Iranem. Jak pisze, jest to skutek reakcji Zachodu na agresję Rosji przeciwko Ukrainie, realnie osłabiły możliwości finansowania wojny przez Kreml.

"Reżim sankcyjny, choć niewystarczający, zaczął przynosić efekty" - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.2

Rosja szuka alternatyw i brnie ku Iranowi

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach wskazał, że Rosja szuka alternatywnych źródeł dostaw oraz rynków zbytu, które mają osłabić efekty sankcji państw Zachodu na Rosję.

"Próbuje również dywersyfikować kontakty polityczne, by szukać nowych sojuszników. Ostatnie miesiące pokazują rosnące znaczenie kontaktów Rosja-Iran. Dwa autorytarne reżimy, których polityka wywołała reakcję sankcyjną Zachodu, kooperują i prowadzą współpracę ściśle związaną z prowadzoną przez Rosję wojną" - przekazał Stanisław Żaryn.

"Rosja od lat utrzymuje z Iranem współpracę wojskową, która w ostatnich miesiącach ulega stałej intensyfikacji. Rosjanie używają przeciwko Ukrainie produkowanych w Iranie dronów oraz pocisków balistycznych. Zapowiadają także otwarcie w Rosji wspólnej linii produkcyjnej bezzałogowych pojazdów bojowych. Władze na Kremlu odpowiadają z kolei za dostawy armii irańskiej zaawansowanego sprzętu i komponentów wojskowych, w tym śmigłowców i systemów obrony powietrznej" - tłumaczył.


 (PAP) (PAP)

Sprzężenie systemów bankowych

Według ministra, w związku z obowiązującymi oba kraje sankcjami gospodarczymi Teheran i Moskwa liczą na korzyści wynikające z zacieśniania współpracy ekonomicznej. "Oba kraje deklarują wielkie ambicje w tym przedmiocie, zwłaszcza w zakresie kooperacji w sektorze węglowodorów, pomimo tego że de facto są konkurentami wśród światowych dostawców ropy i gazu. Zarówno Iran, jak i Rosja zapowiadają planowane na najbliższe lata gigantyczne zwiększenie wymiany handlowej do 10 mld USD rocznie" - podał.

"Współpraca rosyjsko-irańska jest widoczna również na innych polach. W związku z odcięciem obu krajów od międzynarodowego systemu płatności SWIFT Rosja i Iran w styczniu 2023 roku dokonały integracji swoich systemów bankowych. Powyższe umożliwić ma zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy partnerami. Kraje zgodziły się także używać walut narodowych do rozliczania swoich płatności" - zauważył Stanisław Żaryn.

Współpraca propagandowa

Podkreślił przy tym, że Iran pełni ważną rolę w ramach współpracy propagandowej z Rosją. "Rosyjskie kłamliwe narracje przenikają do mediów perskojęzycznych i są skutecznie przez nierezonowane, działając na korzyść prowadzonej przez Kreml wojny informacyjnej. W ostatnich dniach odbyło się nawet wspólne rosyjsko-irańskie posiedzenie komitetu ds. współpracy w dziedzinie mediów. Strony zobowiązały się m.in. »współpracować na rzecz zwalczania rozpowszechnianych przez Zachód fake newsów« na temat Rosji i Iranu" - przekazał.

"Więzy łączące Teheran i Moskwę to strategiczna współpraca dwóch autorytarnych reżimów, które z uwagi na swoją politykę stały się światowymi outsiderami. Należy wskazać, że działania Iranu i jego wybory strategiczne plasują Iran - obok Białorusi - w gronie państw, które wspierają zbrodniczą wojnę Rosji przeciwko Ukrainie" - dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Posłuchaj
00:52 sankcje - spec - plomecka --12197304_1.mp3 We wstępnym projekcie dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji przygotowanym przez KE nie ma diamentów. Przedstawiciele Komisji przeprowadzili konsultacje z ambasadorami państw członkowskich w sprawie swoich propozycji. Na piśmie mają one być zaprezentowane w najbliższych dniach - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także