USA przekażą Ukrainie F-16? Najnowsze ustalenia amerykańskich mediów

Jak podaje dziennik "Financial Times" chociaż prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców F-16, urzędnicy w Waszyngtonie przyznają, że prawdopodobnie dostarczą Kijowowi bardziej zaawansowane środki obrony powietrznej. Nie wykluczone też, że zgodzą się na dostawy F-16 z innych państw. 

2023-02-14, 12:25

USA przekażą Ukrainie F-16? Najnowsze ustalenia amerykańskich mediów
Jaka będzie decyzja USA w sprawie przekazania F-16 Ukrainie?. Foto: Shutterstock.com/Ryan Fletcher

Sprawa dostawy myśliwców będzie dyskutowana podczas wtorkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli - informuje brytyjski dziennik na podstawie swoich źródeł. Zaznacza jednak, że chociaż uzyskanie zachodnich samolotów bojowych jest długoterminowym celem Kijowa, to obecnie o wiele istotniejsze są dostawy amunicji i systemów obrony powietrznej.

"To na czym musimy się teraz skoncentrować, to zdolności Ukrainy do obrony swojego nieba poprzez artylerię przeciwlotniczą wyposażoną w odpowiednią amunicję. Myśliwce nie są i nie będą zdolne to walki z rosyjskim lotnictwem w stopniu porównywalnym ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej" - powiedział "FT" jeden z amerykańskich urzędników.

Dostawy broni na Ukrainę. "Trwa wyścig z czasem"

"Ukraińcy mówią nam, że teraz naprawdę potrzebują amunicji i dodatkowych zdolności obrony powietrznej" - przekazało inne źródło gazety. 

Jest oczywiste, że mamy do czynienia z logistycznym wyścigiem z czasem. Kluczowe zasoby, takie jak amunicja, paliwo i części zamienne, muszą dotrzeć na Ukrainę, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy. Szybkość będzie ratowała ludzkie istnienia - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w poniedziałek. 

REKLAMA

Podkreślił, że obecne tempo zużycia amunicji przez Ukrainę wielokrotnie przewyższa tempo produkcji w krajach sojuszniczych.

Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową - przekonywał z kolei we wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin. 

Austin zwrócił uwagę, że Kreml najwyraźniej liczy, że uda mu się przeczekać sojuszników z NATO, aż zniechęcą się wspieraniem Ukrainy. Amerykański minister zapewnił jednak, że zarówno jego kraj, jaki i Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać Kijów na "długim dystansie".

- Ta wspólna determinacja podtrzyma impet Ukrainy w nadchodzących tygodniach - ocenił sekretarz obrony USA.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz: gen. Roman Polko powiedział w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

asp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej