Premier Węgier: poprosiłem posłów opozycji o zgodę na rozszerzenie NATO

Węgierski premier Viktor Orban powiedział, że poprosił posłów koalicji rządzącej, by zgodzili się na przyjęcie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodał jednak, że we frakcji parlamentarnej jest spory opór przeciwko jednej i drugiej kandydaturze.

2023-02-24, 10:26

Premier Węgier: poprosiłem posłów opozycji o zgodę na rozszerzenie NATO
Głosowanie na Węgrzech nad ratyfikacją umowy przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO zaplanowano na 1 marca.Foto: Dragos Asaftei/ Shutterstock

W cotygodniowym wywiadzie dla publicznego węgierskiego radia węgierski premier odniósł się do kwestii przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO. Węgry są razem z Turcją ostatnimi krajami, które nie wyraziły na to ostatecznej zgody.

- Naszym moralnym obowiązkiem jest, jeśli ktoś chce i nie jest to sprzeczne z interesami Węgier, wspierać go we wstąpieniu do NATO. Dlatego rząd zwrócił się do posłów o poparcie członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO - powiedział Viktor Orbán, ale od razu dodał, że budzi to sprzeciw sporej grupy parlamentarzystów Fideszu i chrześcijańskich demokratów.

Z jednej strony wynika to z obiekcji zaprzyjaźnionej z Węgrami Turcji wobec Szwedów, a z drugiej z rzekomych ataków fińskich polityków na Viktora Orbána i jego rząd.

Głosowanie nad ratyfikacją umowy przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO zaplanowano na 1 marca.

REKLAMA

Opór Turcji i Węgier

Wnioski o wstąpienie do NATO złożone przez Finlandię i Szwecję muszą zostać przyjęte przez każdy kraj NATO, jednak jak dotąd nie ratyfikowały ich Turcja i Węgry. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasygnalizował w zeszłym miesiącu, że jego kraj może zgodzić się na przyjęcie do NATO Finlandii przed przyjęciem Szwecji, jeśli do tego w ogóle dojdzie, w obliczu rosnących napięć na linii Ankara-Sztokholm.

Tłem zastrzeżeń Turcji wobec Szwecji jest zarzut udzielania przez Sztokholm azylu politycznego działaczom kurdyjskim i politycznym przeciwnikom prezydenta Erdogana. Sprawę skomplikowały dodatkowo incydenty w Szwecji, do jakich doszło w ostatnich tygodniach, w trakcie których publicznie spalono egzemplarze Koranu.

Posłuchaj

NATO musi zwiększyć zdolności odstraszania i obrony - mówił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego otwierając w Brukseli drugi dzień narady ministrów obrony państw członkowskich. Jens Stoltenberg zwracał też uwagę na konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej