more_horiz
Wiadomości

Minister ds. UE zapowiada ważną inicjatywę Polski i KE. Chodzi o dzieci uprowadzone z Ukrainy do Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 15:25
- Na początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszona przez Komisję Europejską i przez Polskę ważna inicjatywa dotycząca uprowadzonych z Ukrainy dzieci - powiedział w sobotę w Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Szymon Szynkowski vel Sęk: w przyszłym tygodniu wspólna inicjatywa KE i Polski ws. uprowadzonych dzieci z Ukrainy do Rosji
Szymon Szynkowski vel Sęk: w przyszłym tygodniu wspólna inicjatywa KE i Polski ws. uprowadzonych dzieci z Ukrainy do RosjiFoto: Shutterstock/DimaSid

Zaznaczył, że uprowadzanie ukraińskich dzieci z ich rodzin to wielki, społeczny problem, a nawet tragedia i zbrodnia rosyjska. - Nie wiadomo gdzie się znajduje wiele z tych dzieci. Szacunki są bardzo różne, ale nawet te najbardziej wstrzemięźliwe mówią o co najmniej sześciu tysiącach przypadków udokumentowanych kradzieży dzieci, których los jest dzisiaj nieznany - powiedział.

- Na ten problem nie można zamykać oczu. To jest problem dramatyczny, na który świat zachodni musi udzielić odpowiedzi i musi zebrać dowody tych zbrodni i zadbać o to, żeby odpowiedzialnych za te zbrodnie dosięgnęła sprawiedliwość - tłumaczył.

Ocenił, że Polska w tej sprawie ma historyczne doświadczenia. - Dlatego czujemy się szczególnie świadomi tego tematu i szczególnie zobowiązani żeby w tej sprawie działać - dodał.

Jakie obszary będzie obejmowała inicjatywa Polski i KE?

Podkreślił, że ta inicjatywa będzie obejmowała dążenie do efektywnego zbieraniu dowodów, żeby podjąć jak najbardziej zaawansowane działania ze strony państw i instytucji europejskich i wspomóc Ukrainę w odzyskaniu ukraińskich dzieci, a z drugiej strony pociągnąć do odpowiedzialności winnych tych zbrodni.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły tej inicjatywy, w tym ewentualne działania śledcze w sprawie tych uprowadzeń, Szynkowski vel Sęk odpowiedział, iż "umówiliśmy się z KE, że więcej szczegółów przekażemy na początku przyszłego tygodnia, bo musi to też być inicjatywa przygotowana w sposób odpowiedzialny i odpowiednio zaprezentowana".

- Ma ona nie tylko na celu zwrócenie uwagi całego świata na ten dramatyczny problem, poprzez bardzo wysoki poziom polityczny tej inicjatywy, poziom przewodniczącej KE i polskiego premiera. Ma też na celu takie działania paraśledcze - zbierania konkretnych dowodów, ustanowienia pewnego mechanizmu, który pozwoli na poważne zajęcie się tym problemem - stwierdził minister.

Czytaj również:


PAP/mr

Zobacz także

Zobacz także