more_horiz
Wiadomości

Chiny otwarcie włączą się w pomoc Rosji w wojnie? Minister obrony Ukrainy: są inne priorytety

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 12:45
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow wyraził wątpliwość, by Chiny otwarcie udzieliły Rosji wsparcia w wojnie przeciwko Ukrainie. W wywiadzie dla portalu Liga.net minister powiedział, że jako "poinformowany optymista" ocenia, iż Chiny "tego nie zrobią".
Minister obrony Ukrainy: nie sądzę, by Chiny zaczęły otwarcie pomagać Rosji w wojnie
Minister obrony Ukrainy: nie sądzę, by Chiny zaczęły otwarcie pomagać Rosji w wojnieFoto: Shutterstock/Salma Bashir Motiwala

Pytany, jak Kijów mógłby odpowiedzieć na taką decyzję Pekinu, Ołeksij Reznikow odparł: "Tylko prosząc naszych partnerów o utrzymywanie twardego stanowiska, zwłaszcza w sprawie sankcji". Dodał następnie: "Osobiście jednak wciąż jestem poinformowanym optymistą, iż oni [Chińczycy - red.] tego nie zrobią".

"Przemyślane i świadome" stanowisko Chin

Przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych mówili w ostatnim czasie, że Chiny rozważają dostawy broni dla Rosji. - Obserwowałem wystąpienia przywódców Chin i Indii. Dość wyraźnie mówili, że wojna nie jest dzisiaj sposobem rozwiązywania problemów pomiędzy krajami. Są inne priorytety. To stanowisko jest przemyślane i świadome. Tak więc, mam nadzieję, że nie będzie otwartej pomocy dla Rosji - powiedział Ołeksij Reznikow.

Ocenił również, że fakt, iż Rosjanie "szukają tam pomocy" jest sygnałem, "że wszystko u nich zaczyna się mocno pogarszać". Rosjanie "szukają, gdzie uszyć kamizelki kuloodporne, gdzie zamówić pociski. Poszukują sprzętu opancerzonego, dział, pocisków" - wymienił minister obrony.

Na uwagę, że również Ukraina zabiega o amunicję, odparł: "My niczego nie szukamy, wszystko znaleźliśmy. Ważne, by wszystko dojechało na czas".

Rosja odpowie za zbrodnie?

W sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała we Lwowie podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.

- Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za te straszliwe zbrodnie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by postawić sprawców tych czynów przed sądem - oświadczyła polityk.

Czytaj także:

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także