more_horiz
Wiadomości

Bloomberg: Rosja przegrywa wojnę cybernetyczną z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 08:35
W ocenie ekspertów, z którymi rozmawiali dziennikarze Bloomberga - rosyjskim hakerom, atakującym ukraińskie systemy cyfrowe wystarczyło środków jedynie na pierwsze tygodnie wojny.
Rosja przegrywa z Ukrainą wojnę cybernetyczną
Rosja przegrywa z Ukrainą wojnę cybernetycznąFoto: etonastenka/shutterstock

Agencja Bloomberg podkreśla, że Ukraina do wojny z rosyjskimi hackerami przygotowywała się od dawna, korzystając z pomocy Zachodu. Natomiast rosyjski reżim nie potraktował tej kwestii poważnie, ponieważ liczył na błyskawiczne zajęcie terytorium Ukrainy i zmianę władz w Kijowie.

Bloomberg dodaje, że Ukraina jeszcze przed rosyjską napaścią współpracowała ze światowymi koncernami informatycznymi, w tym z Microsoft i Google. Kijów dostał także od sojuszników dane wywiadowcze dotyczące rosyjskich hackerów.

NASK zidentyfikował prawie 1,6 tys. złośliwych kont od momentu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę

Rosja wciąż prowadzi działania w cyberprzestrzeni. Dotyczą one nie tylko bezpośrednio Ukrainy. Państwowy Instytut Badawczy NASK zidentyfikował prawie 1,6 proc. złośliwych kont internetowych od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Opublikowały one ponad sześć milionów wpisów dezinformacyjnych. 81 procent z nich porusza temat uchodźców z Ukrainy.

Czytaj także:

Eksperci podkreślają, że aby rozpoznać dezinformację należy zwrócić uwagę na emocjonalność postów, datę założenia konta, charakterystykę obserwujących i obserwowanych kont, a także częstotliwość udostępnianych treści.

Posłuchaj
00:29 12242740_1.mp3 Bloomberg: Ukraina dostała od Zachodu dane wywiadowcze dot. hakerów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

Wiceszef MON: dezinformacja jest elementem działań agresywnych, każdy z nas może nieświadomie być bronią

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także