Rosjanie zbroją wyspę w Zatoce Fińskiej. W 10 minut można z niej dolecieć do Helsinek
Na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych - podało w czwartek fińskie radio Yle. Lot helikopterem do Helsinek trwa stamtąd zaledwie 10 minut - wyliczył nadawca.
2023-03-10, 20:45
Według dziennikarskiego śledztwa, z tej właśnie z wyspy Gogland prawdopodobnie pochodziło źródło zakłóceń w odbiorze sygnału GPS, co w ubiegłym roku miało wpływ na ruch lotniczy w południowej Finlandii.
Gogland (fin. Suursaari, szw. Hogland), o powierzchni ok. 21 km kwadratowych, jest największą wyspą w Zatoce Fińskiej. Znajduje się w odległości ok. 100 km od Helsinek, ca. 40 km od południowych wybrzeży Finlandii (port Kotka) oraz ok. 55 km od północnych brzegów Estonii.
"Skała na morzu" o znaczeniu wywiadowczym
Zdaniem komentatorów działalność Rosji na wyspie nie stanowi fizycznego zagrożenia militarnego dla Finlandii. Geografię należy jednak brać pod uwagę w planowaniu obronnym, a szczególnie w aspektach dywersyjnym czy wywiadowczym - uważa czołowy ekspert Fińskiego Instytut Polityki Zagranicznej Charly Salonius-Pasternak.
Podobnego zdania jest dowódca Marynarki Wojennej Estonii. Wyspa jest jedną ze "skał na morzu" i jej znaczenie wywiadowcze jest większe niż militarne - uważa komandor Juri Saska. - Dobrze być w jej posiadaniu, ale trudniej nią zarządzać - dodał.
REKLAMA
Fińskie służby odmówiły komentarza w tej sprawie.
W rosyjskich rękach od II wojny światowej
Ze zdjęć satelitarnych wynika, że na wyspie zainstalowano wieżę kontroli lotów, stację pogodową, punkt tankowania paliwa oraz specjalistyczne oświetlenie. Wskazuje się również, że wyspa miała mieć znaczenie strategiczne w związku z gazociągiem Nord Stream.
Aktywność militarna Rosji na wyspie wzrasta od kilku lat, a od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.
Wyspa Gogland należała do Finlandii w okresie XX-lecia międzywojennego, była zdemilitaryzowana i stanowiła atrakcję turystyczną. ZSRR przejął wyspę oraz część innych wschodnich terenów Finlandii w wyniku wojny w latach 1939-1940.
REKLAMA
Posłuchaj
Szwecja i Finlandia zrobiły postępy w spełnianiu postulatów Turcji dotyczących ich akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego - głosi oświadczenie kwatery głównej NATO. Zostało ono opublikowane po trójstronnych negocjacjach - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:54
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- "Uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli poczynione postępy". Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO
- "Bachmut to nie Stalingrad". Doradca Zełenskiego wyjaśnia sens obrony miasta i zapowiada kontrofensywę
- Polska murem za Mołdawią w obliczu prorosyjskich manifestacji. "To ważny region"
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA