more_horiz
Wiadomości

10. rocznica pontyfikatu papieża. Franciszek: w prezencie chciałbym pokój na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 13:07
Papież Franciszek w prezencie na 10. rocznicę pontyfikatu chciałby w prezencie otrzymać pokój na świecie. Watykan opublikował podcast z nagranymi i opatrzonymi komentarzem refleksjami Ojca Świętego.
Papież w 10. rocznicę pontyfikatu: w prezencie chciałbym pokoju na świecie
Papież w 10. rocznicę pontyfikatu: w prezencie chciałbym pokoju na świecieFoto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek wyjawił, że najsmutniejszym dla niego wydarzeniem pontyfikatu była wizyta na cmentarzu w Redipuglia we Włoszech, gdzie pochowano około stu tysięcy poległych w czasie pierwszej wojny światowej.

Powiedział, że cierpi, widząc zabitych żołnierzy na wojnie na Ukrainie, Rosjan i Ukraińców, którzy nie wrócą do domu. Mówiąc, że w prezencie chciałby otrzymać pokój, wymienił swoje życzenia dla świata, Kościoła i ludzkości: "Trzy słowa przychodzą mi do głowy: braterstwo, płacz i uśmiech. Jesteśmy wszyscy braćmi. Trzeba przywrócić braterstwo i nie bać się płaczu i uśmiechu". Papież powiedział, że jeśli ktoś umie płakać i uśmiechać się, stoi twardo na ziemi i patrzy w przyszłość.

W związku z przypadającą w poniedziałek 10. rocznicą wyboru kardynała Jorge Bergoglio na papieża Watykan podał statystyki dotyczące jego pontyfikatu. Jest to "569 spotkań papieża Franciszka na modlitwie Anioł Pański i Regina Coeli, 437 audiencji generalnych, 40 zagranicznych podróży do łącznie 60 krajów".

Trzy encykliki

Papież napisał trzy encykliki. Pierwszą - "Lumen fidei" (Światło wiary) ogłoszono niecałe cztery miesiące po konklawe, w czerwcu 2013 r. Sam Franciszek nazwał ją encykliką napisaną "na cztery ręce", bo prace nad nią rozpoczął jego poprzednik Benedykt XVI.

W 2015 r. ukazała się encyklika społeczno-ekologiczna "Laudato si", a w 2020 dokument o braterstwie między ludźmi "Fratelli tutti".

Franciszek wydał również sześć konstytucji apostolskich, wśród nich w zeszłym roku "Praedicate Evangelium" w sprawie reformy Kurii Rzymskiej.

Od początku pontyfikatu ukazało się też pięć adhortacji apostolskich, w tym w 2013 r. "Evangelii Gaudium" o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie. Trzy lata później wydano "Amoris laetitia" o miłości w rodzinie. Papież przewodniczył dotychczas ośmiu konsystorzom - ostatni odbył się w sierpniu zeszłego roku.

Światowe Dni Młodzieży

Watykan podsumował także trzykrotnie zorganizowane z udziałem Franciszka Światowe Dni Młodzieży. W wydarzeniu tym w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 r. według lokalnych mediów udział wzięło ponad 3,5 mln osób. W mszy końcowej ŚDM w Krakowie w 2016 r. uczestniczyło ponad 3 miliony osób, a w Panamie w 2019 r. ponad 700 tys.

Przypomniano pięć synodów zwołanych przez Franciszka: dwa o rodzinie, o młodzieży, o Amazonii oraz otwarty w 2021 r. i trwający do 2024 r. na temat Kościoła synodalnego.

Czytaj także:

Watykan przedstawił również statystykę kanonizacji i beatyfikacji. Papież ogłosił świętymi 899 osób. Rekordowy był rok 2013, gdy kanonizował 800 męczenników z Otranto w Apulii, zamordowanych w 1480 r. przez Turków za odmowę przejścia na islam.

Franciszek ogłosił świętymi trzech papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II w 2014 r. oraz Pawła VI w 2018 r. Beatyfikowane dotąd zostały od 2013 r. 1443 osoby. 

Watykańska statystyka uwzględnia także 328 audiencji dla głów państw i szefów rządów oraz dostojników, 40 zagranicznych podróży papieża oraz 35 wizyt we Włoszech.

dn/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także