more_horiz
Wiadomości

Kara za działalność naukową. Dwie Białorusinki skazane na kolonię karną

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 14:09
Na Białorusi trwają represje polityczne. Sąd w Mińsku skazał dwie kobiety na 10 lat kolonii karnej za rzekome "działania w celu zagarnięcia władzy" oraz "nawoływanie do wyrządzenia szkody bezpieczeństwu narodowemu" - informuje Radio Swoboda.
Białoruś: wyroki 10 lat kolonii karnej dla kobiet naukowców
Białoruś: wyroki 10 lat kolonii karnej dla kobiet naukowcówFoto: iVazoUSky / Shutterstock.com

55-letnia Waleryja Kasciugowa jest znanym politologiem, redaktorem wydań i ekspertyz politologicznych. 49-letnia Tatsiana Kuzina pracowała na wydziale nauk politycznych i administracyjnych Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie.

Przyczyną aresztowania i skazania kobiet jest ich działalność naukowa, opis faktycznej sytuacji i kryzysu społecznego na Białorusi.

Sankcje wobec Białorusi. Stanowisko Polski

Jak zapowiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, Polska będzie twardo stawiała sprawę sankcji wobec Białorusi. 

Minister ocenił, że choć ostatni 10. pakiet sankcji unijnych jest ambitny, to Polska uzyskała deklarację, że niebawem zostaną one wymierzone także w Białoruś. - Ta deklaracja nie jest realizowana. Pytamy o to zarówno szwedzką prezydencję (Unii), jak i tych, którzy po drodze ten proces hamują - mówił minister. Dodał, że ambasador na dzisiejszym spotkaniu będzie "twardo stawiał" tę sprawę.

Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw UE, gościem Programu 3 Polskiego Radia

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także