more_horiz
Wiadomości

List gończy za prezydentem Rosji. Wiceszef MSZ: Putin będzie ścigany karnie, to niezwykle ważne

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 14:46
- Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, to niezwykle ważna decyzja prawno-międzynarodowa - ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. - Społeczność międzynarodowa, która ratyfikowała MTK, uznaje Putina za zbrodniarza - podkreślił.
Władimir Putin został uznany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodniarza wojennego
Władimir Putin został uznany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodniarza wojennegoFoto: Radowitz/ Shutterstock

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

- To niezwykle ważna prawno-międzynarodowo decyzja - ocenił w sobotę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. - To nie tylko symbol, ale realny znak, że jeżeli kiedykolwiek Putin pojawi się na terytorium państwa, które ratyfikowało Rzymski Statut MTK, to będzie ścigany karnie - dodał.

"Społeczność międzynarodowa uznaje Putina za zbrodniarza"

- MTK uznał działania, które popełnia Putin jako prezydent państwa, za, jak rozumiem, zbrodnie wojenne i ludobójstwo, więc jest to bardzo ważne wydarzenie od strony prawno-międzynarodowej, (...) społeczność międzynarodowa, która ratyfikowała MTK, uznaje w tym przypadku Putina za zbrodniarza, który podlega ściganiu karnemu - powiedział wiceszef MSZ.

MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Zarzuty karne wobec prezydenta Rosji

Jak stwierdził MTK, przestępstwa, o które są podejrzani Putin i Lwowa-Biełowa, były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK. Putin jest ponadto podejrzany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono.

Posłuchaj
00:51 putin - nakaz - spec - buszko 12256772_1.mp3 Ukraińskie władze uznały za historyczny nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Obejmuje on także rosyjską komisarz praw dzieci Mariję Lwową-Biełową. Oboje są oskarżeni o zbrodnie wojenne polegające na wywożeniu do Rosji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy - relacja Pawła Buszki (IAR)

Nakazy aresztowania są tajne, by chronić ofiary, świadków i sam proces śledztwa; w tym przypadku MTK - ze względu na to, że przestępstwa, których dotyczy, najprawdopodobniej są ciągle popełniane, a publiczna świadomość istnienia tych nakazów może przyczynić się do zapobieżenia im w przyszłości - zgodził się je upublicznić.

Mający siedzibę w Hadze MTK jest powołany do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 r. na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego b.r.

Czytaj także:

PAP, IAR/as, mbl

Zobacz także

Zobacz także