more_horiz
Wiadomości

Turcja: porozumienie zbożowe przedłużone. "Mimo oporu Kremla", eksport będzie kontynuowany

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 17:26
Pomimo oporu Kremla w sobotę przedłużono o kolejne cztery miesiące porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego - poinformowała agencja Reutera.
Przedłużono o 120 dni umowę umożliwiającą eksport ukraińskiego zboża z portów Morza Czarnego
Przedłużono o 120 dni umowę umożliwiającą eksport ukraińskiego zboża z portów Morza CzarnegoFoto: PAP/Wiktor Dąbkowski

O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni.

- Umowa dotycząca korytarza zbożowego miała wygasnąć dzisiaj (sobota - red.). W wyniku naszych rozmów z obiema stronami zapewniliśmy sobie przedłużenie tej umowy - powiedział Erdogan.

Reuters przypomina, że Kreml apelował wcześniej o przedłużenie umowy tylko o 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni.

Umowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r. - i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego wojną na Ukrainie i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu jej podpisania wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy.

Czytaj również:

PAP/as


Zobacz także

Zobacz także