more_horiz
Wiadomości

ONZ oskarża Rosjan o terroryzm na Ukrainie. Wskazuje na Mariupol i Kramatorsk

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 21:55
Zbombardowanie teatru dramatycznego w Mariupolu i dworca kolejowego w Kramatorsku to akty terroryzmu - uznała Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. naruszeń prawa na Ukrainie, powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała tym samym udział Federacji Rosyjskiej w atakach terrorystycznych na terytorium Ukrainy.
Do zbombardowania przez Rosjan Teatru Dramatycznego w Mariupolu doszło w połowie marca 2022 roku
Do zbombardowania przez Rosjan Teatru Dramatycznego w Mariupolu doszło w połowie marca 2022 rokuFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

W swoim kolejnym raporcie, Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. naruszeń prawa na Ukrainie, powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ, za atak terrorystyczny armii rosyjskiej uznała zbombardowanie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem "Dzieci".

W ataku zginęło, według informacji władz miasta, ponad 300 osób cywilnych, w większości matek z dziećmi. W ubiegłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że trudno jest określić liczbę ofiar tej zbrodni. Ukraińskie media informują o ponad tysiącu ofiar.

Atak na dworzec także aktem terroryzmu

Za atak terrorystyczny komisja uznała też atak rakietowy armii rosyjskie na stację kolejową w Kramatorsku 8 kwietnia 2022 r., kiedy to Rosjanie zabili 59 osób, a 92 zostały ranne.

Ponadto komisja potwierdziła rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku 27 czerwca 2022 r., w którym zginęło 21 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych - czytamy w komunikacie komisji.

Putin ścigany listem gończym za zbrodnie wojenne

Od piątku prezydent Rosji Władimir Putin i rosyjska komisarz praw dzieci Maria Lwowa-Biełowa ścigani są nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Oboje są oskarżeni o zbrodnie wojenne na Ukrainie polegające na nielegalnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy i wywożenie do Rosji.

Międzynarodowy Trybunał Karny opublikował na swoich stronach internetowych uzasadnienie decyzji, a także oświadczenie wideo prezydenta Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotra Hofmańskiego. - Jest zabronione międzynarodowym prawem wywożenie przez okupujące władze cywilów z miejsca zamieszkania w inne rejony. Dzieci mają zapewnioną specjalną ochronę w ramach Konwencji Genewskiej - podkreślił prof. Piotr Hofmański.

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury w sprawie nakazu aresztowania. Uznali, że zarzuty są wiarygodne i że istnieją uzasadnione powody, aby sądzić, że Putin ponosi odpowiedzialność karną za te zbrodnie. "Za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób oraz za brak właściwiej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili się ich popełnienia" - napisano w uzasadnieniu.

Posłuchaj
00:51 putin - nakaz - spec - buszko 12256772_1.mp3 Ukraińskie władze uznały za historyczny nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Obejmuje on także rosyjską komisarz praw dzieci Mariję Lwową-Biełową. Oboje są oskarżeni o zbrodnie wojenne polegające na wywożeniu do Rosji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy - relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także