more_horiz
Wiadomości

Setki rosyjskich szpiegów wypędzonych z europejskich krajów. NATO: to cios w wywiad Kremla

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 15:50
"Wielu członków Sojuszu zaobserwowało w ostatnich miesiącach cyberataki, dezinformację, presję ekonomiczną i zastraszanie polityczne" - oświadczyło biuro prasowe NATO w odpowiedzi na pytania RMF FM. "W następstwie rosyjskiej wojny na Ukrainie kraje europejskie wypędziły setki rosyjskich szpiegów, zadając tym samym poważny cios rosyjskiemu wywiadowi" - podkreślono.
Biuro prasowe NATO podkreśliło, że kontrakcji wobec rosyjskich szpiegów, z krajów Europy wypędzono setki agentów Kremla
Biuro prasowe NATO podkreśliło, że kontrakcji wobec rosyjskich szpiegów, z krajów Europy wypędzono setki agentów KremlaFoto: Oleg Kliucharev/ Shutterstock

W RMF FM podało, że agenci ABW zatrzymali podejrzanych w związku z odkryciem ukrytych kamer na ważnych trasach i węzłach kolejowych. Kamery rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci.

Według rozgłośni, chodzi głównie o odcinki tras kolejowych w województwie podkarpackim m.in. w okolicach lotniska w Jasionce, które jest głównym punktem przerzutowym zachodniej broni i amunicji dla Ukrainy.

Rosyjscy szpiedzy aresztowani w Polsce

Radio informowało też, że w związku z tą akcją, funkcjonariuszy służb i policjantów postawiono w stan podwyższonej gotowości.

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński potwierdził informację o rozbiciu przez ABW siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. Do aresztu trafiło dziewięć osób.

Biuro prasowe NATO: wypędzono setki szpiegów

W niedzielę portal radia RMF opublikował komentarz NATO do tej sprawy. W oświadczeniu służb prasowych Sojuszu czytamy, że "niepokój związany z działaniami Rosji w Europie nasilił się od czasu pełnoskalowej inwazji Moskwy na Ukrainę". Jak dodano w oświadczeniu "wielu członków Sojuszu zaobserwowało w ostatnich miesiącach cyberataki, dezinformację, presję ekonomiczną i zastraszanie polityczne".

"NATO przypomina, że w »następstwie rosyjskiej wojny kraje europejskie wypędziły setki rosyjskich szpiegów, zadając tym samy poważny cios rosyjskiemu wywiadowi«" - podało RMF FM.

»ROSYJSKA WOJNA NA UKRAINIE - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

"W oświadczeniu jest również zapewnienie, że »służby sojusznicze ściśle ze sobą współpracują, m.in. w ramach kontrwywiadu« i przypomnienie, że »na szczycie NATO w Madrycie wszyscy członkowie Sojuszu zobowiązali się do przeciwstawiania się rosyjskim zagrożeniom z determinacją, stanowczością i solidarnością«" - czytamy.

Posłuchaj
00:58 kaminski spec piesniewski 12254640_1.mp3 W skład szpiegowskiej siatki rozbitej w Polsce wchodzili Białorusini - przekazał białoruski opozycyjny portal Nasza Niwa, podając nazwiska dwóch mężczyzn i kobiety, a także publikując zdjęcie podejrzanej o szpiegostwo - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także