more_horiz

Nakaz aresztowania Putina. Prof. Domański: w Rosji zastanawiają się nad jego zastąpieniem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 10:37
- W Rosji elita władzy zastanawia się, że to jest dodatkowy argument lub przesłanka do zastanowienia się, czy aby Putina nie zastąpić. Bo to jest problem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, komentując decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania m.in. dla Władimira Putina.
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PR24

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze przychylił się do wniosku prokuratora i wydał nakaz aresztowania dla prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej - rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka. Zarzuty dotyczą zbrodni wojennych w postaci przymusowego wysiedlania ukraińskich dzieci z terenów okupowanych przez Rosję. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Henryk Domański.

Nakaz aresztowania Putina. "To obniża pozycję Rosji"

Gość audycji stwierdził, że nakaz aresztowania Władimira Putina będzie utrudniać Rosji - jako państwu - funkcjonowanie na arenie międzynarodowej i relacje nawet z państwami, które dotąd Federację Rosyjską wspierały i z nią współpracowały.

- Ogłoszenie takiej decyzji na forum światowym, to jest obniżenie rangi kraju reprezentowanego przez prezydenta Putina, czyli Rosji. Nawet Chiny, czy Brazylia, czy jakieś kraje Afrykańskie, które będą zapraszały Władimira Putina, teraz dwa razy będą się nad tym zastanawiały - mówił prof. Henryk Domański.

Możliwe zmiany we władzach Rosji?

Socjolog dodał, że drugim aspektem decyzji MTK jest kwestia wewnętrzna w Rosji. Jak wyjaśnił, skoro Międzynarodowy Trybunał Karny formalnie ściga Władimira Putina i zostało to publicznie ogłoszone, to możliwe jest, że rosyjskie elity rozważają możliwość pozbycia się kłopotliwego prezydenta.

- W Rosji elita władzy zastanawia się, że to jest dodatkowy argument lub przesłanka do zastanowienia się, czy aby Putina nie zastąpić. Bo to jest problem. Kogoś w zastępstwie, wiceprezydenta wysyłać? - rozważał.

Prof. Domański wskazał na jeszcze jeden istotny aspekt sprawy - przeniknięcie decyzji MTK do świadomości społeczności międzynarodowej, która teraz formalnie uznała Putina za zbrodniarza wojennego - to zostało formalnie potwierdzone i zalegalizowane.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:41 [PR24]PR24 (mp3) 19 marzec 2023 09_06_05_Domański.mp3 Henryk Domański o nakazie aresztowania Putina wydanym przez MTK ("Przekładaniec Jachowicza" / PR24)

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN)
Data emisji: 19.03.2023
Godzina emisji: 09.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także