more_horiz
Wiadomości

Kijów publikuje "czarną listę". Wśród objętych sankcjam: Baszar al-Assad

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 16:20
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę zatwierdził sankcje wobec 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród osób objętych sankcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Assad.
Wizyta Baszara al-Assada w Moskwie i spotkanie z Władimirem Putinem, 15 marca br.MANDATORY CREDIT
Wizyta Baszara al-Assada w Moskwie i spotkanie z Władimirem Putinem, 15 marca br. MANDATORY CREDITFoto: PAP/EPA/VLADIMIR GERDO/SPUTNIK/KREMLIN/ POOL

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Zełenski podpisał dekret w tej sprawie, potwierdzając sankcje zaproponowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Dekret opublikowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Wśród osób fizycznych, których dotyczą restrykcje jest trzech obywateli Syrii, siedem - Iranu, a pozostałe osoby to obywatele Rosji. Sankcje przewidują m.in. 10-letnie zamrożenie aktywów i zakaz podróży na terytorium Ukrainy, jak również zakaz udziału w prywatyzacji i kupnie ziemi.

Firmy na liście sankcyjnej

Na liście podmiotów prawnych objętych sankcjami są głównie firmy rosyjskiego sektora obronnego, m.in. koncerny zbrojeniowe: Kałasznikow i Ałmaz-Antej, a także: zakłady samochodowe Ural, Zjednoczona Korporacja Stoczniowa i Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. Michaiła Chruniczewa. W wykazie znalazły się także zakłady znajdujące się na terenie anektowanego przez Rosję Krymu.

Na "czarną listę" Ukraina wpisała 16 firm irańskich, (w tym znane podmioty pod angielskimi nazwami: Shahed Aviation Industries Company, Iran Aircraft Industries Company i Safiran Airport Services) oraz trzy firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chodzi o linie lotnicze: Success Aviation Services i Jet Global (iJet).

Według strony ukraińskiej linie te współpracowały z firmą Safiran w celu koordynacji rejsów pomiędzy Iranem i Rosją, w tym związanych z transportem dronów irańskich, którymi Rosja atakuje Ukrainę.

***

Czytaj również:

IAR//PAP/in./

Zobacz także

Zobacz także