more_horiz
Wiadomości

Stanisław Żaryn o nakazie aresztowania Putina: ten wniosek jest zasadny i dobrze udokumentowany

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 21:11
Polska z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunał Karny w Hadze - powiedział zastępca koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn uważa, że nakaz aresztowania prezydenta Rosji jest zasadny i dobrze udokumentowany
Stanisław Żaryn uważa, że nakaz aresztowania prezydenta Rosji jest zasadny i dobrze udokumentowanyFoto: FORUM/GRZEGORZ KRZYZEWSKI

Trybunał wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję na Ukrainie. Moskwa zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Stanisław Żaryn podkreślił, że ten nakaz jest zasadny i dobrze udokumentowany. - Mamy do czynienia z brutalną inwazją Rosji przeciwko Ukrainie, szeregiem zbrodni, które wprost wynikają z osobistych decyzji Władimira Putina i systemowego działania państwa rosyjskiego, na czele którego Putin stoi - zaznaczył minister Żaryn.

"Proces o charakterze zbrodni ludobójstwa"

Przypomniał, że prezydent Rosji został oskarżony o udział w deportacji dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Stanisław Żaryn powiedział, że żołnierze rosyjscy porywają ukraińskie dzieci i transferują je w głąb Rosji. Zaznaczył, że jest to nie tylko proces niszczenia morale ukraińskiego społeczeństwa, ale proces o charakterze zbrodni ludobójstwa. Dodał, że chodzi o celowe wyniszczenie narodu ukraińskiego i wynarodowienie porywanych dzieci.

Międzynarodowy Trybunał Karny uznał, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za ten proceder bezpośrednio lub pośrednio, z racji bycia przełożonym osób przeprowadzających deportacje. Dlatego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Biełowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.


Posłuchaj
00:24 Żaryn.mp3 Stanisław Żaryn: nakaz aresztowania Putina zasadny (IAR)

Czytaj także:

IAR, mr

Zobacz także

Zobacz także