more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie wojenne. Wicepremier Ukrainy apeluje o informacje o porwanych dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 08:29
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk apeluje do rosyjskiej komisarz ds. praw człowieka Tatiany Moskalkowej i rosyjskiej komisarz do spraw praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej o niezwłoczne przekazanie stronie ukraińskiej wykazu wszystkich sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, które 24 lutego 2022 r. były obywatelami Ukrainy i zostały deportowane z okupowanego terytorium Ukrainy na terytorium Rosji. Swoje publiczne wezwanie zamieściła w mediach społecznościowych.
Mieszkańcy Kijowa upamiętniają ofiary rosyjskich zbrodni wojennych - dzieci, które zginęły w zbombardowanym przed rokiem Teatrem Dramatycznym w Mariupolu
Mieszkańcy Kijowa upamiętniają ofiary rosyjskich zbrodni wojennych - dzieci, które zginęły w zbombardowanym przed rokiem Teatrem Dramatycznym w MariupoluFoto: PAP/Viacheslav Ratynskyi

"Zwracam się do rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej i rzeczniczki praw człowieka tego kraju Tatiany Moskalkowej o przekazanie nam listy wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały nielegalnie deportowane do Rosji" - napisała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Władze w Kijowie poinformowały, że chodzi o sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej w wyniku działań wroga, które przed 24 lutego 2022 roku, czyli początkiem wojny, posiadały ukraińskie obywatelstwo, a następnie zostały bezprawnie wywiezione do Rosji lub na tereny Ukrainy okupowane przez agresora

MTK wydał nakaz aresztowania Putina

W ostatni piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej. Oboje są oskarżeni o zbrodnie wojenne na Ukrainie polegające na nielegalnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy i wywożenie do Rosji.

Międzynarodowy Trybunał Karny opublikował na swoich stronach internetowych uzasadnienie decyzji, w którym stwierdza m.in., że międzynarodowe prawo zabrania wywożenia przez okupujące władze cywilów z miejsca zamieszkania w inne rejony. Dzieci mają zapewnioną specjalną ochronę w ramach Konwencji Genewskiej.

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury w sprawie nakazu aresztowania. Uznali, że zarzuty są wiarygodne, i że istnieją uzasadnione powody, aby sądzić, że Putin ponosi odpowiedzialność karną za te zbrodnie. - Za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób oraz za brak właściwiej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili się ich popełnienia - napisano w uzasadnieniu.

Także w przypadku Lwowej-Biełowej uznano, że ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za zbrodnie popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi, lub za pośrednictwem innych osób.

Rosyjskie zbrodnie wojenne na dzieciach

Według oficjalnych, udokumentowanych przez Ukrainę danych, Rosjanie wywieźli z Ukrainy 16 226 dzieci. Na Ukrainę wróciło dotychczas 308. Nieoficjalne dane mogą być o wiele wyższe i sięgać setek tysięcy porwanych i wywiezionych do Rosji ukraińskich nieletnich.

Władze Ukrainy wyjaśniały wcześniej, że nie mają możliwości weryfikacji liczby dzieci deportowanych do Rosji. Dane ogłaszane przez stronę ukraińską na stronie childrenofwar.gov.ua dotyczą zweryfikowanych i potwierdzonych przez nią przypadków, jednak - jak zaznaczają Ukraińcy - nie są pełne.

Wg danych na rządowej stronie Children of War w wyniku rosyjskiej agresji zginęło także co najmniej 464 dzieci, a 935 zostało rannych. 386 dzieci ukraińska policja uznała za zaginione.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także