more_horiz
Wiadomości

Francja: niedobór paliwa na stacjach, kolejne protesty przeciwko reformie emerytalnej

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 15:03
We Francji rośnie liczba stacji benzynowych, która mają problemy z zaopatrzeniem w paliwo. To efekt strajków przeciwko reformie emerytalnej w magazynach paliw i rafineriach naftowych. Dziś w całym kraju związki zawodowe organizują kolejne akcje protestacyjne przeciwko uchwalonej kilka dni temu ustawie.
Liderzy związków zawodowych zapowiadają na czwartek nową falę manifestacji ulicznych
Liderzy związków zawodowych zapowiadają na czwartek nową falę manifestacji ulicznychFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Paliwa brakuje przede wszystkim na południowym wschodzie kraju. Najgorsza sytuacja panuje w departamencie Delta Rodanu, gdzie trudności z zaopatrzeniem zgłasza 50 proc. stacji benzynowych. Lokalne władze wprowadziły zakaz napełniania kanistrów.

Rano policja siłą odblokowała magazyn paliwa w Fos-sur-Mer - jeden z największych w tym regionie i zmusiła część strajkujących do powrotu do pracy. Podobną interwencję przeprowadzono w nocy w terminalu naftowym w Donges, niedaleko Nantes.

Ponadto w wielu miejscach w kraju, między innym w Tuluzie, Nantes, Hawrze, Reims i Lyonie związkowcy zablokowali ruch, organizując niezapowiadane demonstracje i wznosząc barykady na drogach i autostradach.

W całym kraju trwają też strajki pracowników kolei, zakładów energetycznych oraz pracowników oczyszczania miast. Protesty nasiliły się w ubiegły czwartek, po tym, jak rząd przeforsował reformę emerytalną bez głosowania w parlamencie. Od tego czasu związkowcy oraz część klasy politycznej domaga się wycofania ustawy i dymisji rządu.

Posłuchaj
00:57 12262128_1.mp3 Francja: niedobór paliwa na stacjach, kolejne protesty przeciwko reformie emerytalnej - relacja Stefana Foltzera (IAR)

Prezydent Francji: nie rozwiążę parlamentu, nie dokonam zmian w rządzie

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek, że nie rozwiąże parlamentu, nie dokona zmian w rządzie ani nie zgodzi się na referendum w sprawie reformy emerytalnej - powiedzieli AFP uczestnicy spotkania obozu prezydenckiego w Pałacu Elizejskim.

Macron przyjął we wtorek szefową rządu Elisabeth Borne, a także kilku ministrów i przedstawicieli parlamentarnej większości. Według jednego z uczestników spotkania prezydent miał poprosić obecnych o przedstawienie w ciągu dwóch-trzech tygodni "propozycji dotyczących zmiany metody i programu reform".

Spotkanie odbyło się po poniedziałkowym głosowaniu w parlamencie nad wotum nieufności dla rządu, do przyjęcia którego zabrakło jedynie 9 głosów. Wcześniej rząd skorzystał z art. 49.3 konstytucji, aby przyjąć reformę emerytalną z pominięciem głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu.

Zobacz także:

Po odrzuceniu wotum nieufności, co de facto stanowi przyjęcie reformy podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat, w całym kraju nasiliły się protesty. W różnych demonstracjach aresztowano blisko 300 osób, w tym 234 w Paryżu - podało źródło policyjne, cytowane przez AFP.

IAR/PAP/mg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także