more_horiz
Wiadomości

Cichanouska wzywa, by włączyć się w Dzień Solidarności z Białorusią 25 marca. Co zrobić? Proponuje konkretne działania

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 08:40
25 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. - Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, wzywa do przyłączenia się do obchodów tego dnia - przekazała rzecznik prasowa Anna Krasulina w komunikacie dla mediów. Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że wedle ustaleń ośrodka Wiasna od lutego 2022 r. za działalność antywojenną zatrzymano na Białorusi co najmniej 1575 osób, a partyzantów kolejowych, blokujących transporty, skazano do tej pory na łącznie 191,5 roku więzienia.
Cichanouska wzywa, by włączyć się w Dzień Solidarności z Białorusią 25 marca. Co można zrobić?
Cichanouska wzywa, by włączyć się w Dzień Solidarności z Białorusią 25 marca. Co można zrobić?Foto: PAP/PA

25 marca niezależne białoruskie środowiska obchodzą 105 rocznicę ogłoszenia niepodległego białoruskiego państwa. Tego dnia 1918 r. proklamowano Białoruską Republikę Ludową.

Białoruskie niezależne środowiska co roku obchodziły Dzień Woli, organizując marsze, pochody, czemu niemal co roku towarzyszyły represje, w większości przypadków oznaczało to liczne zatrzymania, areszty prewencyjne, pobicia.  Obecnie w więzieniach znajduje się 1500 więźniów politycznych, wielu skazanych jest na długoletnie wyroki.

Biuro Swiatłany Cichanouskiej zachęca, by wesprzeć Białoruś, organizując wydarzenie jej poświęcone, wyrażając wsparcie w sieci, wspierając białoruskie organizacje.

Trudna sytuacja Białorusinów po tym, jak reżim Łukaszenki wsparł Putina w jego agresji

Zespół Swiatłany Cichanouskiej zwraca uwagę, że to święto niezależnej Białorusi jest inne niż wszystkie. Po sfałszowanych wyborach w 2020 r. na Białorusi miały miejsce masowe protesty. Do więzienia trafiły tysiące osób.

24 lutego 2022 r. reżim Łukaszenki stał się wspólnikiem Putina w wojnie.

Jednak Białorusini w kraju i diaspora organizują antywojenny opór - zaznaczono.

Przypomniano, że białoruscy partyzanci sabotowali linie kolejowe, aby zatrzymać transport rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę.

- Białoruscy ochotnicy walczą po stronie Ukrainy, powstał Pułk Kastusia Kalinowskiego. Białoruscy "cyberpartyzanci" przeprowadzają cyberataki na systemy białoruskiej kolei, aby zatrzymać ruch rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę, a także na systemy rosyjskich władz. (Na początku miesiąca) partyzanci uszkodzili rzadki i cenny rosyjski samolot wojskowy, który był używany do kalibrowania rosyjskich ataków na Ukrainę - zaznaczono

- Jednocześnie reżim robi wszystko, co w jego mocy, aby stłumić ruch antywojenny w kraju. Od 24 lutego 2022 r. zatrzymano co najmniej 1575 Białorusinów za antywojenne stanowisko - zaznaczono, przypominając dane zebrane przez Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.

Jak dodano, 56 osób zostało już skazanych na kary pozbawienia wolności od roku do 23 lat. 12 partyzantów kolejowych skazano łącznie na 191,5 lat więzienia. Co najmniej 31 osób zostało skazanych za fotografowanie/nagrywanie ruchów sprzętu wojskowego. 11 Białorusinów siedzi w więzieniach pod zarzutem walki po stronie Ukrainy - 8 z nich zostało już skazanych - poinformowano. 

Czytaj także:

Propozycje konkretnych działań

Biuro Swiatłany Cichanouskiej zamieściło także propozycje konkretnych działań w związku z 25 marca. Co zatem, przykładowo, można zrobić w związku z Międzynarodowym Dniem Solidarności z Białorusią?

Zespół Swiatłany Cichanouskiej przekazał następujące przykłady:

  • Warto organizować publiczne wydarzenia, twarzą w twarz lub online, by dyskutować o możliwych rozwiązaniach i tym, co może zrobić społeczność międzynarodowa dla Białorusi.
  • Można zadbać o pojawienie się w miastach, miejscowościach, wizualnych symboli poparcia dla Białorusi. Mogą to być graffiti, banery, plakaty, hashtagi #StandWithBelarus na tablicach informacyjnych komunikacji miejskiej czy umieszczanie flag na budynkach administracyjnych.
  • Białorusini za granicą mogą w tym dniu organizować pikiety solidarnościowe.
  • Można prowadzić kampanie medialne, offline i online: informować o sytuacji na Białorusi, wskazywać, że Białorusini to nie to samo, co reżim Łukaszenki, prosić o wspieranie suwerenności i niepodległości Białorusi. Można również pomóc, dzieląc się wiadomościami o Białorusi w mediach społecznościowych z hasztagiem #StandWithBelarus.
  • Można wesprzeć pułk białoruskich ochotników wojskowych Kastusia Kalinouskiego, walczący na Ukrainie.
  • Można przekazać darowiznę fundacjom, które zbierają pieniądze i pomoc humanitarną, kupują lekarstwa, sprzęt i pojazdy, by przyspieszyć zwycięstwo Ukrainy. Biuro Swiatłany Cichanouskiej wskazało na takie fundacje i inicjatywy jak np.: BySol, ByMedSol, Free Belarus Center Belarusian Youth Hub, Center for Belarusian Solidarity, Białoruski Dom w Warszawie, Partyzanka and FreeShop Partyzanka, Country for Life. Takich organizacji jest dużo więcej.
  • Warto wyrazić solidarność z więźniami politycznymi i ich rodzinami. Warto napisać list. Można zostać "rodzicem adopcyjnym" więźnia politycznego na Białorusi. Warto odwiedzić stronę internetową Centrum Praw Człowieka Wiasna, aby dowiedzieć się więcej o więźniach politycznych. Można do nich wysłać list za pośrednictwem inicjatywy letter.bel, można przekazać darowiznę dla więźniów politycznych i otrzymać pocztówkę, koszulkę lub kubek z programu "Pocztówki". Można wesprzeć Białorusinów, przekazując datki na fundusze pomocy więźniom politycznym i ich rodzinom - Country for Life, BySol, #BY_help (Country for Life, BySol, #BY_help).
  • Można wesprzeć dziennikarzy w sytuacjach awaryjnych: chodzi o wsparcie prawne i finansowe, pomoc w przeprowadzce i pobycie za granicą. Można wesprzeć organizacje pomagające dziennikarzom Media Solidarity Belarus (MediaSol), Reporterzy bez Granic, International Media Support (Security Fund).

Czytaj także:

***

Red. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Na podstawie m.in. tsikhanouskya.org

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także