more_horiz
Wiadomości

"To długie rozmowy - czasem godzina, czasem półtorej". Scholz przyznał, że ma regularny kontakt z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 17:25
We wtorek w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post" kanclerz Olaf Scholz przyznał, że "prowadzi regularne rozmowy z Putinem", podczas których wciąż "utrzymują się rażące różnice zdań". - Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie - zaznaczył. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.
Kanclerz Scholz w Rheinische Post: regularnie rozmawiam z Putinem.
Kanclerz Scholz w "Rheinische Post": regularnie rozmawiam z Putinem.Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis, Shutterstock/ Free Wind 2014

Zdaniem Scholza nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Musimy być przygotowani na to, że może długo potrwać. Nawet gdy wojna się już skończy, nie od razu wrócimy do normalności. Ale nie powinniśmy też ustawać w wysiłkach zmierzających do zakończenia wojny - powiedział Scholz.

"Granic nie przesuwa się siłą"

Podkreślił także, że "warunkiem sprawiedliwego pokoju jest rozpoczęcie przez Rosję wycofywania wojsk" i powrót do funkcjonowania zasad porządku, pokoju i bezpieczeństwa. - Granic nie przesuwa się siłą - stwierdził Scholz.

W jego opinii wszyscy powinni się przygotować na długoterminowe konsekwencje wojny. - Powinniśmy zdać sobie sprawę, że ta straszna wojna napastnicza i jej konsekwencje będą nas jeszcze długo dotyczyć i jeszcze przez długi czas będziemy musieli sprzątać gruzy - powiedział kanclerz.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zaznaczył, że wciąż "zajmuje twarde stanowisko wobec agresora Putina". - To imperialistyczny atak - podkreślił. Zapewnił także, że niemiecki rząd "nie działa lekkomyślnie". - Chcemy zapewnić Ukrainie odzyskanie bezpieczeństwa. Putin tego nie chce, on chce włączenia terytoriów. I to właśnie mam na myśli, mówiąc, że Ukraina nie może przegrać - wyjaśnił Scholz.

"To długie rozmowy, czasem godzina, czasem półtorej"

Scholz przyznał także, że regularnie rozmawia z Putinem. - To długie rozmowy, czasem godzina, czasem półtorej. Czasem po niemiecku, czasem z tłumaczeniem - wyjaśnił kanclerz, dodając, że "Putin jest uprzejmą osobą podczas tych rozmów", mimo że "utrzymują się rażące różnice zdań".

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał 17 marca nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Czytaj także:


PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także