more_horiz
Wiadomości

"Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie". Agata Kornhauser-Duda odwiedziła polską szkołę w Tbilisi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 14:50
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Polską im. Świętej Królowej Jadwigi w Tbilisi. Przekazała kadrze pedagogicznej wyrazy uznania i wdzięczności za działalność edukacyjną i budowanie wspólnoty polskiej w Gruzji. Wizyta Małżonki Prezydenta w gruzińskiej stolicy związana jest z realizacją "Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie".
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Polską im. Świętej Krolowej Jadwigi w Tbilisi
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Polską im. Świętej Królowej Jadwigi w TbilisiFoto: Twitter/KancelariaPrezydenta

- Bardzo dziękuję za wychowanie młodzieży w poszanowaniu i tolerancji dla kultur obu krajów, kraju pochodzenia i kraju zamieszkania, to bardzo ważne - mówiła pierwsza dama. Wyraziła także radość z możliwości odwiedzenia placówki, o której słyszała wiele dobrego, a która obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji w imieniu prezydenta RP i własnym przekazała na ręce dyrektor szkoły polską flagę.

Nagrody w konkursie recytatorskim

Agata Kornhauser-Duda zwiedziła placówkę oraz spotkała się z uczniami i rodzicami. Podczas spotkania młodzież wystąpiła z fragmentem "Zemsty" Aleksandra Fredry, a pierwsza dama poruszyła między innymi temat planów młodych ludzi związanych kształceniem wyższym, w tym chęci podjęcia studiów w Polsce. Ponadto wręczyła nagrodę zwyciężczyni w kategorii wiekowej 14-19 lat w konkursie recytatorskim o Nagrodę Małżonki Prezydenta "Słowem Polska".

Nauka w Szkole Polskiej im. Świętej Królowej Jadwigi w Tbilisi odbywa się cztery razy w tygodniu na trzech poziomach zaawansowania, w zależności od stopnia znajomości języka polskiego. Szkoła, oprócz lekcji z języka, geografii i historii Polski, proponuje uczniom naukę śpiewu, tańca czy zajęcia teatralne.

Promocja Polski

Wśród osiemdziesięciu trzech uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym pobierają naukę w szkole, znajdują się również osoby bez polskich korzeni. - Podziwiam, że jesteście państwo w stanie tak wypromować Polskę, że nawet dzieci, które nie mają polskich korzeni, chcą do szkoły uczęszczać - stwierdziła Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do pedagogów.

Polska Szkoła oprócz działalności edukacyjnej prowadzi współpracę z polskimi ośrodkami edukacyjnymi i kulturalnymi, organizuje imprezy okolicznościowe, prowadzi Zespół pieśni i tańca "Orlęta" i koło teatralne "Melpomena". Uczniowie biorą udział w programach wymiany młodzieży, niektórzy z nich otrzymują stypendia rządowe i podejmują studia w Polsce. Społeczność szkoły angażuje się w działania na rzecz promocji polskiej kultury i języka polskiego oraz opieki nad miejscami pamięci Polaków.

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także