more_horiz
Wiadomości

Rosjanie uprowadzają ukraińskie dzieci. UE grozi kolejnymi sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 18:50
Potępienie Rosji za porywanie ukraińskich dzieci, groźba kolejnych sankcji i zapowiedź prac nad obniżeniem pułapów cenowych na rosyjską ropę - takie zapisy znalazły się we wnioskach z unijnego szczytu w Brukseli. Przywódcy 27 krajów przyjęli je po niespełna dwugodzinnej debacie.
Przywódcy UE na szczycie - potępienie Rosji za porwania dzieci z Ukrainy, groźba sankcji i zapowiedź prac na pułapami cenowymi na ropę
Przywódcy UE na szczycie - potępienie Rosji za porwania dzieci z Ukrainy, groźba sankcji i zapowiedź prac na pułapami cenowymi na ropęFoto: Shutterstock

Europejscy liderzy wezwali Rosję do natychmiastowego zapewnienia bezpiecznego powrotu do domów wywiezionych z Ukrainy dzieci. W dokumencie jest też zobowiązanie do wywierania dalszej presji na Rosję, w tym poprzez możliwe kolejne restrykcje.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała w środę, że zostało to dopisane, bo we wcześniejszym projekcie sankcji takich zapisów nie było. Jest też zapowiedź dalszych prac nad ograniczaniem limitów cenowych na rosyjską ropę, na czym zależy Polsce i krajom bałtyckim. W grudniu ustalono, że pułap wyniesienie 60 dolarów za baryłkę, ale z mechanizmem dostosowującym do wahań rynkowych. Teraz, jak argumentują Polska i kraje bałtyckie, ten limit powinien być ograniczony o 10 dolarów.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINIE - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

We wnioskach ze szczytu zapisano też, że Unia Europejska przyjęła do wiadomości nakaz aresztowania Putina wydany przez haski Trybunał. Na bardziej wzmocnione zapisy, na przykład, że Unia z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, nie było zgody we Wspólnocie.

Posłuchaj
00:58 12266861_1.mp3 Przywódcy UE na szczycie - potępienie Rosji za porwania dzieci z Ukrainy, groźba sankcji i zapowiedź prac na pułapami cenowymi na ropę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także