more_horiz
Wiadomości

Korea Północna chwali się testami podwodnego drona. Twierdzą, że może on wywołać radioaktywne tsunami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:00
Korea Północna przeprowadziła testy nowego podwodnego drona, który - jak podkreślają tamtejsze reżimowe media - jest zdolny do ataku nuklearnego i wywołania radioaktywnego tsunami.
Korea Północna. Reżimowe media: przetestowano podwodnego drona służącego do przeprowadzenia ataków nuklearnych
Korea Północna. Reżimowe media: przetestowano podwodnego drona służącego do przeprowadzenia ataków nuklearnychFoto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Nowy północnokoreański dron podczas ćwiczeń poruszał się pod wodą na głębokości od 80 do 150 metrów przez ponad 59 godzin i został zdetonowany w czwartek w wodach przy wschodnim wybrzeżu kraju - podała północnokoreańska państwowa agencja informacyjna KCNA.

Nazwany "Haeil", czyli tsunami, system dronów jest przeznaczony do dokonywania ataków na wodach wroga i niszczenia grup uderzeniowych marynarki wojennej oraz głównych portów operacyjnych poprzez wytworzenie fali radioaktywnej na dużą skalę za pomocą podwodnej eksplozji - podała KCNA.

Ten nuklearny dron do ataków podwodnych może być rozmieszczony na każdym wybrzeżu i w każdym porcie lub może być holowany przez okręt nawodny w celu przeprowadzenia operacji - podkreśliła północnokoreańska agencja.

Korea Północna inwestuje w broń nuklearną

KCNA potwierdziła też, że Korea Północna wystrzeliła w środę pociski manewrujące, by przećwiczyć przeprowadzanie taktycznych misji ataku nuklearnego, potwierdzając wcześniejsze doniesienia południowokoreańskiego wojska.

Pociski manewrujące były zakończone "testową głowicą symulującą głowicę nuklearną" i przeleciały 1500-1800 km - podała KCNA.

Reuters zaznacza, że nie jest jasne, czy reżim w Pjongjangu rozwinął w pełni zminiaturyzowane głowice nuklearne, których udoskonalenie - zdaniem ekspertów - będzie najprawdopodobniej kluczowym celem, jeśli Północ wznowi próby jądrowe.

Leif-Eric Easley, profesor na Uniwersytecie Ewha w Seulu, powiedział, że najnowsze twierdzenie władz w Pjongjangu o posiadaniu podwodnego drona zdolnego do przenoszenia broni jądrowej "powinno być traktowane ze sceptycyzmem", ale - jak zaznaczył - "ma to na celu pokazanie, że reżim Kima ma tak wiele różnych środków ataku nuklearnego, że każde uderzenie wyprzedzające lub dekapitacyjne przeciwko niemu zakończyłoby się katastrofalnym niepowodzeniem".

Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych, groziła USA i Korei Południowej bronią jądrową i znowelizowała swoją doktrynę nuklearną, dopuszczając możliwość użycia takiej broni w ataku wyprzedzającym. Kim Dzong Un zapowiedział "wykładnicze powiększenie" arsenału jądrowego.

Zobacz także:

jp/Reuters/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także