more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie i wschodnia flanka NATO. Szef MON spotkał się w Bukareszcie ze swoim rumuńskim odpowiednikiem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 12:42
- Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas wtorkowych konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie spotkał się z ministrem obrony Rumunii Angelem Tilvarem. Rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy spotkania B9 - poinformował resort obrony.
Szef MON spotkał się w Bukareszcie ze swoim rumuńskim odpowiednikiem
Szef MON spotkał się w Bukareszcie ze swoim rumuńskim odpowiednikiemFoto: @MON_GOV_PL/Twitter

Szef MON wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz pozostałymi ministrami udał się we wtorek do Bukaresztu, gdzie wziął udział w konsultacjach międzyrządowych z przedstawicielami rządu Rumunii.

W trakcie wizyty szef MON spotkał się też ze swoim odpowiednikiem Angelem Tilvarem - poinformowało MON.

"Tematem rozmów dwustronnych jest między innymi sytuacja na Ukrainie, współpraca wojskowa i ćwiczenia wojskowe na wschodniej flance NATO oraz agenda kwietniowego spotkania B9 (Bukareszteńskiej Dziewiątki - PAP) w formacie ministrów obrony, które odbędzie się w Warszawie" - napisano we wpisie MON na Twitterze.

Bukareszteńska Dziewiątka to powstały w 2014 r. format zrzeszający 9 państw wschodniej flanki NATO: Polskę, Rumunię, a także Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Słowację, Węgry oraz Bułgarię. "Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniem możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie" - zaznaczyło MON.

Konsultacje międzyrządowe

Rządowa delegacja z premierem Morawieckim przybyła we wtorek rano do Bukaresztu, gdzie uczestniczyć będzie w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych. Premier spotka się także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Szefowi rządu towarzyszą m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

iar/pap/pp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także