more_horiz
Wiadomości

Szef MAEA przybył do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ma sprawdzić stan zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 13:46
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi przybył do okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ma tam sprawdzić stan zagrożenia. Na terenie tej największej w Europie elektrowni atomowej od ponad roku stacjonuje rosyjskie wojsko.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi przybył do okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi przybył do okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni JądrowejFoto: Ukrinform/Twitter

O wizycie Rafaela Grossiego w Zaporoskiej Elektrowni poinformował ukraiński koncern Enerhoatom. Jak czytamy, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej chce sprawdzić jak zmieniła się sytuacja w elektrowni, chce porozmawiać z obsługą techniczną obiektu, a także zagwarantować rotację pracującej tam od września misji Agencji.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

To już druga, od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji, wizyta Rafaela Grossiego w zaporoskiej elektrowni. Wcześniej apelował on o utworzenie wokół obiektu zdemilitaryzowanej strefy ochronnej. Rosjanie, po wkroczeniu na teren elektrowni w marcu zeszłego roku ustanowili tam m.in. swoje stanowiska ogniowe, czym stwarzają zagrożenie katastrofy jądrowej.

W wyniku działań Rosjan elektrownia kilkukrotnie też była odcięta od linii energetycznych i musiała przejść na zasilanie z generatorów. Rosjanie przysłali do elektrowni przedstawicieli koncernu Rosatom, mimo to w obiekcie pracują ukraińscy specjaliści.

Posłuchaj
00:50 12276514_1.mp3 Rafael Grossi z wizytą w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (Paweł Buszko/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także