more_horiz
Wiadomości

Król Karol III z wizytą w Berlinie. To pierwszy monarcha, który wystąpi w niemieckim parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:55
Król Wielkiej Brytanii Karol III rozpoczął wizytę w Niemczech. Krótko przed 14.00 samolot brytyjskiego monarchy wylądował na lotnisku Berlin-Brandenburg. To pierwsza zagraniczna podróż króla od czasu wstąpienia na tron. Towarzyszy mu królowa-małżonka, Camilla.
Król Karol II oraz prezydent Niemiec Frank Walter-Steinmeyer przed Bramą Brandenburską w Berlinie 29.03.2023
Król Karol II oraz prezydent Niemiec Frank Walter-Steinmeyer przed Bramą Brandenburską w Berlinie/ 29.03.2023 Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHK

Jeszcze dziś prezydent Niemiec, Frank Walter-Steinmeyer wyda na cześć króla bankiet w oficjalnej siedzibie prezydenta - Bellevue Palace.

Pierwszy monarcha, który przemówi w niemieckim parlamencie

Jutro Karol III stanie się pierwszym monarchą, który przemówi w niemieckim parlamencie. Spotka się także z niemieckim kanclerzem, Olafem Scholtzem. Będzie rozmawiał także z ukraińskimi uchodźcami, którzy niedawno przybyli do Niemiec.

W trakcie 3-dniowej wizyty Karoll III spotka się też z żołnierzami z brytyjsko-niemieckiej jednostki, a w piątek odwiedzi Hamburg.

Wizyta we Francji przełożona z powodu protestów społecznych  

Podróż do Niemiec pierwotnie miała być drugą podróżą państwową Karola III. Wcześniej monarcha miał odwiedzić Paryż. Do planowanej na ubiegłą niedzielę wizyty jednak nie doszło z powodu, gdyż przez Francję przetacza się fala protestów społecznych po przyjęciu przez rząd reformy emerytalnej.

Dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał, że wybór Niemiec, jako celu pierwszej państwowej wizyty po odłożeniu podróży do Francji, pokazuje Berlin jako kluczowego partnera Wielkiej Brytanii w pobrexitowym układaniu relacji z Unią Europejską.

Czytaj także:

IAR/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także