more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: rola Polski w odpowiedzi na rosyjską inwazję była bezprecedensowa

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 17:10
- Ukraina nigdy nie była i nie będzie pozostawiona sama sobie w tej walce, bo Ukraińcy walczą dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w środę zdalnie w Drugim Szczycie dla Demokracji, zorganizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena. W swoim wideowystąpieniu nawiązał do udziału w pierwszej edycji tego wydarzenia. Jak przypomniał, mówił wówczas o sytuacji na Białorusi, "tłumieniu demokratycznej opozycji".

- Kolejne miesiące przyniosły operację hybrydową - kryzys migracyjny na wschodniej granicy Polski - zorganizowaną przez Mińsk przy wsparciu Kremla - mówił Andrzej Duda. Jak podkreślił, "było to preludium do niesprowokowanego ataku na Ukrainę".

Atak Rosji "ujawnił prawdziwe oblicze reżimu Putina"

Polityk podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę "ujawniła prawdziwe oblicze reżimu Putina - okrucieństwo i brutalność wobec ukraińskiej ludności cywilnej, próbę eliminacji całego narodu".

Na całym świecie w efekcie działań Rosji - wskazał polski przywódca - pojawiły się kryzysy: gospodarczy, energetyczny i żywnościowy. - Ukraińcy dzielnie stawiają opór rosyjskim atakom. Jestem dumny, że Polacy i inne narody udzielili Ukraińcom silnego wsparcia, bo wolny i demokratyczny świat to nie teoretyczna koncepcja, ale prawdziwa wspólnota wartości - oświadczył.

- Wiodąca rola Polski w odpowiedzi na rosyjską inwazję była bezprecedensowa - podkreślił prezydent.

- Jako jedni z pierwszych apelowaliśmy o wysłanie na Ukrainę pomocy - w tym wojskowej - potrzebnej do walki z rosyjskim agresorem i o nałożenie na Rosję surowych sankcji - mówił.

Czytaj także:

Prezydent Duda: Polska gości 3,5 mln uchodźców

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że w Polsce mieszka ponad 3,5 mln Ukraińców i że nasz kraj wydał na pomoc humanitarną dla Ukrainy 1,5 proc. swojego PKB. Wskazał też, że Polska odgrywa rolę centrum logistycznego dla transferów pomocy z innych krajów.

- Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy, aby zatrzymać rosyjski imperializm, i będzie kontynuować nasze wsparcie dla demokratycznej Białorusi - oświadczył.

Andrzej Duda przestrzegł, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana na Ukrainie, to jest gotowa posunąć się znacznie dalej.

Posłuchaj
01:01 12277130_1.mp3 Andrzej Duda: świat demokratyczny wspiera Ukrainę. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

ms/IAR, PAP, prezydent.pl

Zobacz także

Zobacz także