more_horiz
Wiadomości

Putin straszy bronią jądrową. Krzysztof Szczerski w RB ONZ: społeczność międzynarodowa musi potępić rosyjską retorykę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 20:20
Stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski wyraził zaniepokojenie planami Rosji rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej i środków jej przenoszenia na Białorusi. Ambasador Szczerski wystąpił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconemu zapowiedzi Władimira Putina rozlokowania takiej broni na Białorusi. O szczegółach - korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Krzysztof Szczerski wzywa Rosję do zaniechania planów rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi
Krzysztof Szczerski wzywa Rosję do zaniechania planów rozmieszczenia broni jądrowej na BiałorusiFoto: TT @KSzczerski

Krzysztof Szczerski powiedział, że rozlokowanie broni jądrowej na Białorusi dodatkowo zwiększyłoby trwające w Europie napięcia, wynikające z agresji Rosji na Ukrainę, i stanowiło poważne zagrożenie dla integralności światowego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

- Społeczność międzynarodowa musi kategorycznie potępić rosyjską retorykę nuklearną, która jest niezwykle niebezpieczna i wysoce nieodpowiedzialna - powiedział Krzysztof Szczerski.

Retoryka konfrontacji

Dodał, że decyzja o rozmieszczeniu broni atomowej utrudniłaby działania zmierzające do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. - Jest to ewidentnie retoryka konfrontacji. Podważa ona wysiłki zmierzające do znalezienia jakiejkolwiek skutecznej formuły pokojowej, odsuwając nas od propozycji przedstawionych przez członków tej Rady - zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Ambasador skrytykował władze w Mińsku za to, że pomagają Rosji w nielegalnej wojnie z Ukrainą. Wezwał też Rosję i Białoruś do zaniechania ich planów, dotyczących broni jądrowej.

Posłuchaj
00:50 Szczerski.mp3 Krzysztof Szczerski wzywa Rosję do zaniechania planów rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Zobacz także:

IAR/mr

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także