more_horiz
Wiadomości

Rosja wymieni kluczowych dowódców? To pokłosie licznych porażek na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 09:21
W związku z niepowodzeniem ofensywy zimowej na Ukrainie, Rosja zamierza wymienić kluczowych dowódców - pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Nieudana zimowa ofensywa Rosji na Ukrainie. ISW: możliwa zmiana kluczowych rosyjskich dowódców
Nieudana zimowa ofensywa Rosji na Ukrainie. ISW: możliwa zmiana kluczowych rosyjskich dowódcówFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

Think tank przypomina, że o zajęciu obwodu donieckiego jako głównym celu rosyjskich działań na froncie mówił w grudniu ub. roku szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przytacza opinie wywiadów brytyjskiego i ukraińskiego, że celu tego nie udało się zrealizować w wyznaczonym przez Kreml terminie do końca marca.

ISW oceniał wcześniej, że rosyjska ofensywa zimowa nie będzie skuteczna ze względu na stałą niezdolność dowództwa do skutecznego zorganizowania takiej kampanii.

Moskwa przygotowuje się do deficytu rezerw?

"ISW oceniał również, że Rosji nie wystarczy sił bojowych niezbędnych do przeprowadzenia więcej niż jednej dużej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim" - piszą amerykańscy analitycy, zaznaczając, że trwające obecnie działania rekrutacyjne w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy mogą wskazywać, że Moskwa przygotowuje się do deficytu rezerw.

"Nasilające się (w przestrzeni informacyjnej) spekulacje o zmianach w rosyjskim dowództwie wojskowym prawdopodobnie oznaczają, że Rosja wkrótce może dokonać zmian na szczeblu kluczowych dowódców w związku z niepowodzeniem ofensywy zimowej" - ocenia ośrodek analityczny.

Czytaj więcej:

PAP/mn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także