more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: Rosja powinna zostać ze wszech miar potępiona jako państwo agresywne

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 12:18
- Rosja bez żadnego usprawiedliwienia, bez jakiejkolwiek prowokacji, bez jakiegokolwiek uzasadnienia napadła na Ukrainę, jest dzisiaj państwem agresorem, państwem, które od lat łamie zasady prawa międzynarodowego - powiedział w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda: społeczność międzynarodowa powinna uczynić wszystko, co możliwe, aby wymusić na Rosji respektowanie prawa międzynarodowego
Prezydent Andrzej Duda: społeczność międzynarodowa powinna uczynić wszystko, co możliwe, aby wymusić na Rosji respektowanie prawa międzynarodowegoFoto: PAP/Leszek Szymański

- Uważam, że Rosja powinna zostać ze wszech miar potępiona jako państwo agresywne i napastnicze - mówił polski prezydent pytany o protest ambasadorów przy ONZ w sprawie przewodnictwa Rosji w Radzie Bezpieczeństwa.

Prezydent Duda: społeczność międzynarodowa musi wymusić na Rosji respektowanie prawa

W ocenie Andrzeja Dudy "społeczność międzynarodowa powinna uczynić wszystko, co możliwe, aby wymusić na Rosji respektowanie prawa międzynarodowego i tym samym przywrócić prymat prawa międzynarodowego". - ONZ jest jednym z najlepszych miejsc do tego, aby właśnie takie, a nie inne działanie, respektowanie reguł prawa międzynarodowego wymuszać - podkreślił.

Posłuchaj
00:52 12323210_1.mp3 Prezydenci Polski i Mongolii po rozmowach w Ułan Bator. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 

Przedstawiciel UE przy ONZ: Rosja okazuje pogardę instytucjom Organizacji Narodów Zjednoczonych

Tuż przed rozpoczęciem posiedzenia oświadczenie w imieniu państw Unii wygłosił też stały przedstawiciel UE przy ONZ Olof Skoog. - Organizując tę debatę, Rosja próbuje przedstawiać się jako obrońca Karty NZ i multilateralizmu. Nic nie może być dalsze prawdy. To cyniczne - powiedział dyplomata. Jak dodał, Rosja okazuje pogardę dla wszystkich instytucji ONZ, a najlepszym sposobem na wykazanie przez Moskwę efektywnego multilateralizmu byłoby spełnienie ponawianych rezolucji Zgromadzenia Ogólnego wzywających ją do natychmiastowego wycofania sił z Ukrainy.

Czytaj także:

- Społeczność międzynarodowa musi pozostać mocno zobowiązana do zapewnienia rozliczenia za zbrodnie popełnione na i przeciwko Ukrainie - zaznaczył.

[WIDEO] Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także