KE zapowiada walkę z korupcją wewnątrz UE. "Jest jak rak, zabija demokratyczne instytucje"

Komisja Europejska zaproponowała pakiet antykorupcyjny harmonizujący reguły. Chodzi o walkę z korupcją wewnątrz Unii i poza jej granicami. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-05-03, 15:22

KE zapowiada walkę z korupcją wewnątrz UE. "Jest jak rak, zabija demokratyczne instytucje"
Wewnątrz Unii Komisja proponuje ujednolicenie definicji przestępstw związanych z korupcją, by obejmowały one nie tylko łapówki, ale także sprzeniewierzenie, wykorzystywanie wpływów, nadużycia i nielegalne wzbogacenie.Foto: Shutterstock/Botond Horvath

- Korupcja jest jak rak, zabija demokrację, zaufanie ludzi i demokratyczne instytucje - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, a szef unijnej dyplomacji dodał: "Chodzi o to, by świecić przykładem i od innych wymagać tego, czego wymaga się od siebie".

Walka z korupcją w UE

Wewnątrz Unii Komisja proponuje ujednolicenie definicji przestępstw związanych z korupcją, by obejmowały one nie tylko łapówki, ale także sprzeniewierzenie, wykorzystywanie wpływów, nadużycia i nielegalne wzbogacenie. Komisja chce też ujednolić kary za korupcję.

Jeśli chodzi o działania poza Unią, to propozycje Brukseli przypominają sankcje na kształt amerykańskiej ustawy Magnickiego. Siergiej Magnicki to zamordowany w Rosji adwokat, który odkrył przypadki korupcji w rosyjskiej administracji.

Aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych i torturowany, zmarł w 2009 roku nie doczekawszy procesu. Jeśli unijne kraje zaakceptują tego typu sankcje za korupcje to później konieczna będzie ich jednomyślna zgoda na objęcie restrykcjami konkretnych osób, które będą miały zakaz wjazdu do Wspólnoty i zablokowane aktywa w Europie.

REKLAMA

Posłuchaj

Więcej na temat pakietu walki z korupcją Beata Płomecka. (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Katargate

Przypomnijmy, że afera wybuchła pod koniec ubiegłego roku, wraz z zatrzymaniem byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili. Według śledczych była ona jedną z osób, który przyjmowały łapówki od Kataru. W jej mieszkaniu policja zabezpieczyła worki z gotówką.

Eva Kaili była jedną z pierwszych aresztowanych osób, kilka dni później została odwołana ze stanowiska przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy.

Kilka dni po zatrzymaniu Kaili aresztowany został także były włoski europoseł Antonio Panzeri, który poszedł na współpracę z prokuraturą. Miał on zeznać, że przekazał Greczynce ćwierć miliona euro. Tyle samo miał otrzymać Marc Taraballa w zamian z pozytywne opinie na temat Kataru i Maroka do 2024 roku.

Pier Antonio Panzeri, to również były włoski europoseł. Był między innymi wiceprzewodniczącym delegacji PE ds. stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej