more_horiz
Wiadomości

Hiszpania ratuje się przed suszą. Ograniczenia dotkną 6 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 16:50
- Ze względu na panującą od 30 miesięcy dotkliwą suszę regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził daleko idące ograniczenia w użytkowaniu wody w łącznie 224 gminach i zapowiedział podobne restrykcje w kolejnych. Ograniczenia dotkną w sumie ponad 6 mln mieszkańców 495 gmin - poinformowała na konferencji prasowej rzecznik katalońskiego rządu Patricia Plaja.
W związku z trwającą suszą w Hiszpanii powrócił spór wokół rządowego programu wyburzania tam i zapór wodnych. Celem programu jest uwolnienie rzek, by mogły wrócić do swych naturalnych koryt, a także utworzenie warunków do przywrócenia tam życia biologicznego.
W związku z trwającą suszą w Hiszpanii powrócił spór wokół rządowego programu wyburzania tam i zapór wodnych. Celem programu jest "uwolnienie rzek", by mogły wrócić do swych naturalnych koryt, a także utworzenie warunków do przywrócenia tam życia biologicznego.Foto: Shutterstock/Quintanilla

Ograniczenia obejmują m. in. sieć wodociągową Ter-Llobregat, która zaopatruje w wodę regiony Barcelony i Gerony.

Radykalne ograniczenia zużycia wody

Zgodnie z przepisami, w przemyśle zużycie wody ma być zmniejszone o 15 proc., a w rolnictwie - o 40 proc. lub zastąpione przez wodę z recyklingu. Zakazuje się codziennego podlewania ogrodów oraz publicznych i prywatnych terenów zielonych, a także mycia ulic wodą pitną.

Baseny mogą być napełniane tylko za pomocą systemów recyrkulacji. Ustalono maksymalne zużycie wody na mieszkańca dziennie - do 230 litrów, co jednak nie jest odczuwalne w domach.

Rząd Katalonii już w lutym zatwierdził dekret zezwalający na przejmowanie studni w celu zagwarantowanie dostaw wody pitnej oraz wprowadził kary w wysokości do 150 tys. euro dla gmin nieprzestrzegających nowych przepisów.

Spór o wyburzanie zapór na rzekach w Hiszpanii

W związku z trwającą suszą w Hiszpanii powrócił spór wokół rządowego programu wyburzania tam i zapór wodnych. Celem programu jest "uwolnienie rzek", by mogły wrócić do swych naturalnych koryt, a także utworzenie warunków do przywrócenia tam życia biologicznego.

Rolnicy ostrzegają, że brak wody w zbiornikach uniemożliwi im nawadnianie pól i negatywnie wpłynie na zbiory, co przełoży się na dalszy wzrost cen żywności. Dochodzi do konfrontacji mieszkańców, rolników, hodowców, obrońców środowiska i lokalnych władz.

Narodowa Strategia Odnowy Rzek została zapoczątkowana przez socjalistyczny rząd Jose Luisa Rodrigueza Zapatero w 2005 roku i zaktualizowana na lata 2022-2030; jest zgodna z Ramową Dyrektywą UE i celami Agendy 2030. Unijna strategia bioróżnorodności dotyczy przywrócenia swobodnego przepływu na co najmniej 25 tys. km rzek na kontynencie europejskim.

Organizacja Dam Removal Europe (DRE) zinwentaryzowała ok. 630 tys. sztucznych barier na rzekach Europy, z czego 15 proc. to struktury przestarzałe. Wiele konstrukcji nie pojawia się jednak w żadnym oficjalnym katalogu; szacuje się, że w rzeczywistości może być 1,2 mln barier, co oznacza jedną barierę na każde 1,35 km rzeki. Według DRE, zdrowie rzek jest zagrożone przez ich fragmentację, zanieczyszczenie i gatunki inwazyjne.


Czytaj także:

PAP/mc

Zobacz także

Zobacz także