Magyar bez złudzeń dla Ukrainy w UE. "Najwcześniej za dekadę"
Ukraina nie ma szans na szybkie wejście do Unii Europejskiej - uważa węgierski premier. W wywiadzie dla austriackiej agencji APA Péter Magyar stwierdził, że Kijów może zostać członkiem wspólnoty najwcześniej za dekadę, a wcześniej UE powinna skupić się na przyjęciu państw Bałkanów Zachodnich.
Piotr Piętka
2026-05-22, 12:42
Premier Węgier chce referendum w sprawie Ukrainy
Premier Péter Magyar podkreślił, że ewentualne poparcie Węgier dla członkostwa Ukrainy we Wspólnocie musiałoby zostać poprzedzone referendum. Jego zdaniem obywatele powinni wypowiedzieć się w tak ważnej sprawie dla przyszłości Unii Europejskiej i bezpieczeństwa regionu. Dodał, że o przyjęciu nowego kraju do Wspólnoty mieszkańcy wielu państw decydują właśnie w głosowaniach.
Według nowego węgierskiego premiera pierwszeństwo w procesie integracji powinny mieć państwa, które przygotowują się do tego od dłuższego czasu, czyli te z Bałkanów Zachodnich. Magyar uważa, że każdy kandydat do UE powinien przejść taką samą ścieżkę akcesyjną.
Ostrożny kurs nowego premiera Węgier
To stanowisko ostrożniejsze niż spodziewała się część europejskich partnerów po zmianie władzy w Budapeszcie. Nowy rząd deklaruje wprawdzie proeuropejski kurs i - w przeciwieństwie do gabinetu Viktora Orbána - krytykuje Rosję, ale nadal uzależnia stanowisko w sprawie Ukrainy od kwestii praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.
- Współpraca Węgry-Polska. "Słowa padły, teraz poczekajmy na czyny"
- Ukraina w UE na nowych zasadach? Padła bezprecedensowa propozycja
- Magyar w Warszawie. "Węgierski rząd musi wykazać się konkretami"
Źródło: IAR/Piotr Piętka/nł