more_horiz
Wiadomości

COVID-19 przestał być globalnym zagrożeniem. Nowy komunikat WHO

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 17:55
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w piątek, że nie uznaje już COVID-19 za globalne zagrożenie dla zdrowia. WHO zastrzega, że wirus nadal jest obecny i może nas jeszcze zaskoczyć, chociaż od początku roku liczba zakażeń spadła o 95 procent.
WHO: COVID-19 przestał być globalnym zagrożeniem dla zdrowia
WHO: COVID-19 przestał być globalnym zagrożeniem dla zdrowiaFoto: Shutterstock/blvdone

- Z wielką nadzieją ogłaszam, że COVID-19 przestał stanowić zagrożenie dla zdrowia w skali globalnej. Koronawirus zmienił świat i zmienił nas. Jeżeli wrócimy do tego, co było przed pandemią i nie wyciągniemy odpowiednich wniosków, zawiedziemy przyszłe pokolenia - oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO ostrzegł zarazem przed lekceważeniem COVID-19, podkreślając, że pandemia wciąż trwa. - Ten wirus nadal zabija i zmienia się. Pozostaje ryzyko pojawienia się nowych wariantów, które powodują gwałtowne przyrosty zachorowań i zgonów - ostrzegł Ghebreyesus, cytowany na stronie internetowej ONZ.

COVID-19. Prognozy WHO

COVID-19 był uznawany za globalne zagrożenie - najwyższy stopień niebezpieczeństwa, jaki może ogłosić WHO - od początku 2020 roku. Szef WHO Tedros Ghebreyesus powiedział, że pandemia zabiła przynajmniej 20 milionów osób. Dodał, że obecnie COVID-19 będzie pojawiał się okresowo, razem z innymi chorobami zakaźnymi.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. W marcu 2020 roku pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się m.in. na Europę i Amerykę Północną.

Zobacz także:

Minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 1 Polskiego Radia:

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także