Rozbudowa rurociągu transalpejskiego na finiszu. Pozwoli zmniejszyć zależność Czech od Rosji

- Rozbudowa rurociągu transalpejskiego, którym jest dostarczana ropa do Niemiec i Czech, zakończy się w przyszłym roku - poinformowali w Pradze premier Czech Petr Fiala i szefowa włoskiego rządu Giogria Meloni. Inwestycja zmniejszy zależność Czech od dostaw ropy z Rosji. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba.

2023-05-10, 20:35

Rozbudowa rurociągu transalpejskiego na finiszu. Pozwoli zmniejszyć zależność Czech od Rosji
Rozbudowa ropociągu TAL zakończy się w 2024 roku. Foto: Shutterstock/aleksan55

Ropociąg TAL łączy port we włoskim Trieście z Austrią i Niemcami, a jedna z jego odnóg biegnie dalej do czeskich rafinerii Orlenu w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą.

Europa uniezależnia się od rosyjskiej ropy

Premier Czech poinformował, że jego rozbudowę będzie realizować państwowa spółka Mero, a porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane jeszcze w tym miesiącu.

- Przez wiele lat byliśmy bardzo niebezpiecznie zależni od Rosji i chcemy to jak najszybciej zmienić. Ropociąg TAL+ jest dla nas kluczowy, abyśmy uniezależnili się od dostaw rosyjskiej ropy - powiedział Petr Fiala.

Zwiększenie przepustowości ropociągu transalpejskiego pozwoli zwiększyć ilość przesyłanej tą drogą ropy o około cztery miliony ton, do poziomu nawet ośmiu milionów ton rocznie. Premier Włoch Giorga Meloni podkreśliła, że Europa musi rozwiązać kwestię uzależnienia energetycznego od państw trzecich.

REKLAMA

- Poinformowałam premiera Fialę o szeroko zakrojonych działaniach, które chcą podjąć Włochy w kwestii samowystarczalności energetycznej. Staramy się stworzyć swój plan dla Afryki. Staramy się też dywersyfikować produkcję energetyczną i zaangażować w nią sąsiednie państwa - powiedziała Giorgia Meloni.

Posłuchaj

Rozbudowa ropociągu TAL zakończy się w 2024 roku. Więcej szczegółów Wojciech Stobba. (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Szefowie rządów Włoch i Czech rozmawiali też o unijnej legislacji, w tym normie emisyjnej Euro 7, do której oba państwa mają zastrzeżenia. Dyskusja dotyczyła też sytuacji na Ukrainie, migracji oraz współpracy w dziedzinie obronności.

Czytaj także:

Zobacz także: Anna Moskwa: w Polsce nie ma już gazu, ani LNG, ani rurociągowego z Rosji

REKLAMA

IAR/Wojciech Stobba/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej