more_horiz
Wiadomości

Szef Pentagonu: czołgi Abrams przekażemy Ukrainie wczesną jesienią

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 03:00
Podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok sekretarz obrony USA wyraził nadzieję, że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni - poinformowała agencja Ukrinform.
USA. Lloyd Austin: czołgi Abrams przekażemy Ukrainie wczesną jesienią
USA. Lloyd Austin: czołgi Abrams przekażemy Ukrainie wczesną jesieniąFoto: Shutterstock/Karlis Dambrans

- Robimy wszystko, co możliwe, aby przyspieszyć dostawę tych czołgów, początek jesieni to prognoza w tej sprawie - powiedział Lloyd Austin w odpowiedzi na pytanie senator Susan Collins.

Jednocześnie dodał, że ukraińskie wojsko ma już do dyspozycji kilka czołgów w celach szkoleniowych, które po zakończeniu szkoleń będą przekazane do użytku bojowego.

Stany Zjednoczone rozmieszczają też infrastrukturę do obsługi i konserwacji pojazdów bojowych. - Staramy się działać jak najszybciej, aby przekazać te zasoby Ukraińcom - zaznaczył szef Departamentu Obrony USA.

Abramsy dla Ukrainy. "Jestem pewny sukcesu"

Obecnie szkolenie w amerykańskich bazach w Niemczech przechodzi 2,5 tys. ukraińskich żołnierzy, a ukończyło je już 8,8 tys. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Miley podkreślił kilka dni temu, że celem koalicji jest wyszkolenie i wyposażenie dziewięciu pancernych brygad, by "prowadzić albo ofensywne, albo defensywne operacje".

- Te brygady będą wyszkolone, wyposażone i przygotowane do operacji bojowych. Więc kiedykolwiek i gdziekolwiek Ukraina zdecyduje się ich użyć, będziemy kontynuować to wsparcie. I jestem bardzo pewny co do ich zdolności do odniesienia sukcesu - zaznaczył wojskowy.

Zobacz także:

Minister Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia:

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także