more_horiz
Wiadomości

Ukraina ma już minimalną ilość broni potrzebną do kontrofensywy. "Nie możemy tracić więcej czasu"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 03:45
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow powiedział we wtorek japońskiemu nadawcy NHK, że Ukraina ma już minimalną ilość broni, niezbędną do rozpoczęcia kontrofensywy.
Mamy minimalną ilość broni do rozpoczęcia kontrofensywy - wskazał szef ukraińskiego wywiadu
Mamy minimalną ilość broni do rozpoczęcia kontrofensywy - wskazał szef ukraińskiego wywiaduFoto: Vyacheslav MadiyevskyyUkrinform / ddp images / Forum

- Wielu cywilów wciąż znajduje się pod rosyjską okupacją i nie możemy tracić więcej czasu. Mamy już minimum broni i innego sprzętu. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wkrótce się zacznie - poinformował Kyryło Budanow.

Zaznaczył, że Ukraina użyje wszelkich dostępnych sił i środków, aby wypędzić Rosję z terytoriów ukraińskich. Powiedział, że do pomyślnej operacji potrzebne będą "znaczne dostawy broni i amunicji", a także myśliwców.

W kwietniu Kyryło Budanow mówił, że Ukraina zbliża się do przełomowej bitwy w najnowszej historii, która zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami rozpocznie się wiosną.

Wojna na Ukrainie. Kiedy kontrofensywa?

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych wskazał, że jego wyjazd na pole walki był zwieńczeniem wielu spotkań i negocjacji z sojusznikami za granicą w ostatnich dniach.

Prezydent odwiedził ukraińskich obrońców na froncie na linii Wuhłedar-Marjinka, gdzie walczą oddziały piechoty morskiej. We wtorek na Ukrainie było obchodzone święto tego rodzaju wojsk.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że najważniejszym celem władz w Kijowie jest wzmacnianie Ukrainy w każdej sferze. - Wszyscy muszą zrozumieć, że obecnie głównym zadaniem jego państwa i właściwie każdej aktywności międzynarodowej jest wzmacnianie Ukrainy, jej obrony, zwiększanie zdolności bojowej armii. Każda wizyta zagraniczna i prawie każde negocjacje pozwalają Ukrainie stać się silniejszą - wskazał.

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także