more_horiz
Wiadomości

Słowacja przywraca tymczasowe kontrole graniczne. Podano kilka powodów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 06:05
Od środy Słowacja przywraca tymczasowo kontrole na swoich granicach. Będą one obowiązywać do 8 czerwca i mają związek z organizowanymi przez naszych południowych sąsiadów wydarzeniami o charakterze międzynarodowym. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba.
Słowacja przywraca kontrole graniczne
Słowacja przywraca kontrole graniczneFoto: RADOVAN STOKLASA / Reuters / Forum

Pierwszym z wydarzeń, w którym wezmą udział światowi politycy i eksperci będzie rozpoczynająca się w poniedziałek trzydniowa konferencja Globsec w Bratysławie.

Z kolei 6 czerwca w stolicy Słowacji spotkają się prezydenci Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw tworzących wschodnie skrzydło NATO.

Słowacja przywraca kontrole graniczne

Kontrole przywrócono, aby ograniczyć ryzyko zakłócenia porządku publicznego. Wjazd na terytorium Słowacji jest od środy możliwy tylko przez dawne przejścia graniczne. W przypadku granicy z Polską jest to 18 przejść drogowych i trzy kolejowe. Kontrole obowiązują też w portach lotniczych na Słowacji.

Słowackie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało, że kontrole będą prowadzone w taki sposób, aby czas oczekiwania na granicy był możliwie najkrótszy. W ochronie granic policjantów będzie wspierać każdego dnia do 150 żołnierzy.

Posłuchaj
00:51 12371856_1.mp3 Słowacja przywraca tymczasowo kontrole graniczne - o szczegółach Wojciech Stobba (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także