more_horiz
Wiadomości

"Powinniśmy pochylić się nad kwestią reparacji dla Polski". Wiceszef MSZ cytuje niemieckiego polityka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 14:57
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk przekazał w środę, że Dietmar Nietan, polityk SPD i pełnomocnik niemieckiego rządu ds. koordynacji relacji z Polską powiedział, że Niemcy "powinny pochylić się nad kwestią reparacji wojennych dla Polski i tworzyć fundusze".
Arkadiusz Mularczyk: ważny polityk SPD zadeklarował, że Niemcy powinny pochylić się nad kwestią reparacji dla Polski.
Arkadiusz Mularczyk: ważny polityk SPD zadeklarował, że Niemcy powinny pochylić się nad kwestią reparacji dla Polski.Foto: Żdżarski Wacław / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas poniedziałkowej wizyty Berlinie spotkał się z parlamentarzystami niemieckimi ze wszystkich ugrupowań. Poruszono m.in. kwestię odszkodowań wojennych, których domaga się Polska. Pytany o to w środę Mularczyk stwierdził, że dostrzega zmianę w postrzeganiu kwestii reparacji dla Polski po stronie niemieckiej.

"Okupacja była brutalna"

- Część reakcji była zdumiewająca, bo widać było duże zainteresowanie, ale też brak wiedzy. Padły też bardzo obiecujące sformułowania ze strony jednego z ważnych niemieckich polityków Dietmara Nietana z SPD, pełnomocnika rządu niemieckiego ds. koordynacji relacji z Polską, który powiedział, że Niemcy powinny rozważyć stworzenie specjalnych funduszy, które sfinansowałaby kwestie takie jak obronność Polski, odbudowa zabytków zniszczonych podczas wojny, realizację wspólnych projektów infrastrukturalnych czy energetycznych, ale także pisanie przez polskich i nieniemieckich historyków podręczników szkolnych do historii dla Niemiec - powiedział wiceszef MSZ.

- Myślę, że pan poseł Nietan, czytając raport (ws. reparacji), który przygotowaliśmy, uświadomił sobie, jak brutalna to była okupacja i jak Niemcy mało wiedzą o okupacji niemieckiej i niemieckich zbrodniach podczas okupacji w Polsce - dodał.

"Polityka ws. reparacji przynosi efekty"

Ocenił także, że takie wypowiedzi świadczą o tym, że dotychczasowa polityka polskiego rządu w sprawie reparacji przynosi efekty. - To pierwsza ważna deklaracja ze strony niemieckiego polityka, że Niemcy powinny pochylić się nad kwestią reparacji wojennych dla Polski i tworzyć fundusze. To ważne deklaracje - podkreślił polityk.

- To pozytywny sygnał i znak pokazujący, że ta nasza ofensywa dyplomatyczna, którą prowadzimy na świecie, jest niezwykle ważna - powiedział Mularczyk. Przekazał również, że podczas spotkania z parlamentarzystami niemieckimi każdemu z nich wręczył raport o stratach wojennych wraz z osobistym listem. - Taki osobisty list zamierzam wysłać do każdego członka Bundestagu i Bundesratu - poinformował.

Czytaj także:


ZOBACZ TAKŻE: Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także