more_horiz

Karczewski: minister Czarnek wyjaśnił, kto jest winny II wojnie światowej. My musimy o tym mówić

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 18:00
- Minister Przemysław Czarnek - jak nauczyciel, jak profesor - wytłumaczył, kto wywołał II wojnę światową i kto jakie miejsce zajmował. To trzeba tłumaczyć. To jest w naszym interesie. O tym nie możemy zapomnieć, nie możemy fałszować historii, nie możemy dopuścić do tego, żeby inni fałszowali historię - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Stanisław Karczewski, senator PiS, komentując wypowiedzi szefa MEiN na spotkaniu z delegacją Europarlamentu.
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: PR24

W poniedziałek wizytę w Berlinie składał wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, który rozmawiał tam na temat sprawy niemieckich reparacji wojennych dla Polski za II wojnę światową. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 b. marszałek Senatu prof. Stanisław Karczewski.

Stanisław Karczewski: temat reparacji powinien być ponadpartyjny

Gość PR24 stwierdził, że temat reparacji powinien być ponadpartyjny i ponadpolityczny, jednak - jak mówił - niestety takiego "pełnego porozumienia" w tej sprawie nie ma. Przypomniał, że większość Polaków popiera odzyskanie od Niemiec reparacji wojennych i uznaje to za nasz interes narodowy.

- Jest wyliczenie - [ponad] 6 bln zł. To robi duże wrażenie. Ja się przyglądam temu procesowi, bardzo kibicuję i wspieram pana ministra Mularczyka, i w tej chwili robi bardzo dobrą robotę. W różnych częściach świata mówi na ten temat, uświadamia, przypomina. To jest bardzo potrzebne - mówił Stanisław Karczewski.

"Minister Czarnek jak nauczyciel wytłumaczył, kto wywołał II wojnę światową"

Odniósł się też do spotkania ministra Przemysława Czarnka z delegacją Parlamentu Europejskiego, podczas którego szef Ministerstwa Edukacji i Nauki przedstawiał niemieckim eurodeputowanym fakty na temat niemieckich zbrodni w Polsce.

- On po prostu, jak nauczyciel, jak profesor, wytłumaczył, kto wywołał II wojnę światową i kto jakie miejsce zajmował. To trzeba tłumaczyć. To jest w naszym interesie. O tym nie możemy zapomnieć, nie możemy fałszować historii, nie możemy dopuścić do tego, żeby inni fałszowali historię - dodał prof. Karczewski.

Senator PiS-u przypomniał także, jak w sprawie reparacji zmieniały się narracje polityczne w Polsce. Kiedy 1 września ubiegłego roku opublikowany został raport na temat strat wojennych, wtedy - mówił Stanisław Karczewski - wywiadu udzielił Grzegorz Schetyna, który mówił, że to kompromitacja rządu. A później - zauważył polityk obozu rządzącego - narracja PO się zmieniła.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
31:58 [PR24]PR24 (mp3) 23 maj 2023 15_07_53_Karczewski.mp3 Stanisław Karczewski o reparacjach wojennych ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Stanisław Karczewski (senator PiS)
Data emisji: 23.05.2023
Godzina emisji: 15.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także